Gwałtowny wzrost cen energii. Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań

2021-10-20, 12:39

Gwałtowny wzrost cen energii. Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań
Parlament Europejski. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do podjęcia działań wobec gwałtownego wzrostu cen energii. Parlament Europejski dyskutował dziś o agendzie szczytu unijnego, który rozpocznie się jutro w Brukseli. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że wzrost cen energii będzie jednym z głównych tematów rozmów unijnych przywódców.

Powiązany Artykuł

pixabay prąd energia licznik prądu 1200.jpg
Rosną ceny gazu, prądu i benzyny w całej Europie. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej

Ursula von der Leyen mówiła w Strasburgu, że Rada będzie szukała między innymi doraźnych rozwiązań, by wesprzeć rodziny i przedsiębiorca najbardziej dotknięte przez ten kryzys. - Pewne działania mogą zostać podjęcia bardzo sprawnie, przy obecnym prawie europejskim. Chodzi o wsparcia dla rodzin oraz małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez pomoc publiczną, ukierunkowane wsparcie dla konsumentów oraz poprzez cięcia w opłatach i podatkach - powiedziała w Strasburgu szefowa Komisji.

Posłuchaj

Europosłowie wzywają KE do podjęcia działań wobec rosnących cen energii. Relacja Karola Surówki (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

Konserwatywni europosłowie zarzucili Komisji Europejskiej bierność wobec rosnących cen energii. Według Beaty Szydło z Prawa i Sprawiedliwości, decyzje instytucji europejskich przyczynił się do tego kryzysu; chodzi między innymi o budowę gazociągu Nord Stream 2. - Ten Parlament Europejski nie reaguje na szantaże Gazpromu i zgadza się bezkrytycznie na to, co Gazprom wyczynia w Europie. Nord Stream 2 - przecież to państwa decyzje spowodowały, że dzisiaj mamy taki kłopot - zaznaczyła była premier.

"Cena za zależność energetyczną"

Powiązany Artykuł

akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ludowcy i socjaldemokraci przekonywali tymczasem, że wzrost cen energii pokazuje konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii w Europie. - Obecny kryzys energetyczny ujawnia, jaka jest cena za zależność energetyczną. To nie jest nowość, zawsze przewidywano, że będzie miało to polityczną cenę, ale teraz widzimy, co to w praktyce oznacza - mówiła Esther de Lange z grupy europejskich ludowców.

Część europosłów krytykowała tymczasem założenia Europejskiego Zielonego Ładu, przekonując, że to właśnie nieprzemyślana transformacja energetyczna może doprowadzić do dalszego wzrostu cen.

Ursula von der Leyen poinformowała w Strasburgu, że w czasie posiedzenia Rady zostanie też poruszony temat praworządności w Polsce. Unijni przywódcy mają również rozmawiać o walce z pandemią, o akcji szczepień przeciwko COVID-19 oraz o kryzysie migracyjnym.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej