more_horiz
Wiadomości

Pierwsze publiczne wystąpienie od lat. Poszukiwany przez USA talibski minister oddał hołd zamachowcom

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:40
Minister spraw wewnętrznych w rządzie talibów Siradżuddin Hakkani, którego władze USA uznają za terrorystę, zorganizował w Kabulu uroczystość upamiętniającą samobójców zamachowców.
Siradżuddin Hakkani jest poszukiwany przez FBI
Siradżuddin Hakkani jest poszukiwany przez FBIFoto: FBI & TWITTER/@Saeed Khosty

Siradżuddin Hakkani kieruje siatką klanu Hakkanich, sprzymierzoną z talibami grupą bojowników odpowiedzialną za jedne z najkrwawszych ataków i zamachów w Afganistanie w ostatnich 20 latach. Organizacja Hakkanich została uznana przez USA za grupę terrorystyczną, FBI za pomoc w schwytaniu Siradżuddina Hakkaniego oferuje 5 mln dolarów.

Tymczasem poszukiwany minister w poniedziałek spotkał się z rodzinami niektórych z zamachowców w jednym z ekskluzywnych hoteli w stolicy kraju Kabulu - napisał portal rozgłośni Voice of America.

Afganistan FORUM 1200.jpg
Rosja organizuje rozmowy ws. Afganistanu. USA nie wezmą w nich udziału

Czytaj także:

Datki dla rodzin zamachowców samobójców

Rozmazane zdjęcia na których Hakkani modli się i obejmuje spokrewnionych z samobójcami zostały opublikowane na Twitterze przez rzecznika ministerstwa Kariego Sajjida Hostiego. Hakkani miał ogłosić zamachowców "bohaterami Islamu i kraju". To jego pierwsze publiczne wystąpienie od lat.

"Wprowadzenie systemu islamskiego to rezultat krwi naszych męczenników. Nie możemy sprzeniewierzyć się ich aspiracjom" - podkreślił. Przekazywał też datki rodzinom zmarłych i obiecywał podarowanie im działek ziemi. 

 

Minister "pozostaje w cieniu"

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych bronił później w afgańskiej telewizji Hakkaniego, że uczcił pamięć samobójców zamachowców. Hosti argumentował, że ataki - które, jak zwraca uwagę Voice of America doprowadziły do śmierci tysięcy osób - były częścią "dżihadu" talibów prowadzonego przeciwko okupacji Afganistanu przez wojska amerykańskie.

Tłumaczył też, że zdjęcia dokumentujące zdarzenie zostały rozmazane, ponieważ Hakkani "ze względów bezpieczeństwa musi pozostać w cieniu".

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem