W Londynie wystawa inspirowana pomysłem Stanisława Lema. To wirtualna podróż w świat science-fiction
W londyńskiej galerii do alternatywnej rzeczywistości zainspirowanej pomysłem Stanisława Lema można przenieść się dzięki goglom wideo i słuchawkom.
2021-10-22, 00:24
Powiązany Artykuł
Specjalny koncert Catz 'N Dogz i Klaudii Szafrańskiej. Poświęcony będzie 100-leciu urodzin Stanisława Lema
"Wiadomości dla ziemi postczłowieczej" - to tytuł interaktywnej wystawy w londyńskim Twickenham. - Powitają was ludzie w dziwacznych kostiumach, wręczą zestawy audiowizualne: portale do świata science-fiction - mówi Kirsty Jennings z grupy Anagram, która przygotowała projekt. - W doświadczeniu biorą udział dwie osoby. Jedna przenosi się do przyszłości, druga cofa się w czasie - dodaje rozmówczyni Polskiego Radia.
Posłuchaj
Wystawa w galerii Orleans House Gallery została przygotowana na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza. Potrwa do niedzieli. A wszystko to ma korzenie w pomyśle z lat 80. minionego wieku. Amerykańscy badacze głowili się wówczas nad jednym z wielkich problemów ekologicznych. Zastanawiali się, jak wysłać wiadomość w przyszłość, by ostrzec przed tworzeniem niebezpiecznych składowisk odpadów.
- Za setki tysięcy lat ludzi może już nie być. Jeśli ktoś będzie istniał, niewykluczone, że będzie już zupełnie inną istotą, która nie będzie używała naszych języków. Amerykanie zebrali więc specjalną grupę, która miała się zastanowić, jak zostawić po sobie ślad. Stanisław Lem zaproponował, by zmodyfikować DNA roślin. Istoty przyszłości mogłyby odkodować naszą wiadomość - mówi Kirsty Jennings. - U podstaw tej idei jest przekonanie, że rośliny były tu na długo przed nami. I pewnie będą po nas - podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.
kp
REKLAMA
REKLAMA