more_horiz
Wiadomości

Kongres USA za postawieniem zarzutów byłemu doradcy Trumpa. Chodzi o styczniowy szturm na Kapitol

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 01:38
Izba Reprezentantów w Kongresie USA zagłosowała za zawiadomieniem prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez byłego doradcę Donalda Trumpa, Steve'a Bannona, w związku z tym, że odmawia on złożenia zeznań przed komisją śledczą ws. ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 r.
Steve Bannon
Steve BannonFoto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Budynek Kapitolu free shutterstock 1200.jpg
Kongres USA podniósł limit długu publicznego. Teraz ustawa trafi do prezydenta Joe Bidena

Za zgłoszeniem Bannona do prokuratury zagłosowało 229 kongresmenów, przeciwko było 202. Przeciwko była większość Republikanów, z wyjątkiem dziewięciu, w tym m.in. Liz Cheney i Adama Kinzingera, którzy zasiadają w komisji. Rozkład głosów był niemal identyczny, jak w przypadku głosowania nad impeachmentem Trumpa w związku z zarzutami, że podżegał do zamieszek 6 stycznia.

- Pan Bannon jest w jasny sposób ważnym świadkiem. (...) Komisja wielokrotnie ostrzegała go, że spotkają go konsekwencje, jeśli nadal będzie uchylał się od zeznań. Musimy zapewnić, by nikt nie był ponad prawem - powiedział szef komisji śledczej Bennie Thompson.

Decyzja w sprawie ewentualnych konsekwencji dla byłego doradcy Trumpa będzie należeć do prokuratora generalnego Merricka Garlanda. Garland w czwartek zapowiedział jedynie, że będzie kierować się "faktami i prawem". Bannonowi potencjalnie grozi od 100 do 100 tys. dolarów grzywny oraz od miesiąca do roku więzienia.

Bannon uchyla się od składania wyjaśnień

Czwartkowe głosowanie było efektem odmowy przez Bannona stawienia się przed komisją. Były współpracownik prezydenta - który na początku kadencji Trumpa pełnił rolę "głównego stratega Białego Domu", lecz został zwolniony po kilku miesiącach - stwierdził, że nie może zeznawać, bo poprosił go o to Trump. Powołał się przy tym na tzw. przywilej egzekutywy, zwyczaj prawny pozwalający prezydentom chronić treść wewnętrznych rozmów. Większość ekspertów uważa jednak, że dotyczy on tylko urzędujących prezydentów.

Czytaj także:

Podejrzenia w sprawie roli Bannona wypływają m.in. z jego działalności jako jednego z organizatorów demonstracji pod Kapitolem. Były doradca prezydenta zapowiadał też w przeddzień protestów, że 6 stycznia "zawali się piekło", i sugerował, że dojdzie do "rewolucji". 5 stycznia Bannon spotkał się w hotelu Willard w Waszyngtonie z republikańskimi kongresmenami.

Republikanie sprzeciwiający się ukaraniu Bannona, w tym niedoszły członek komisji Jim Banks, przekonywali, że śledztwo komisji jest w istocie nielegalnym dochodzeniem kryminalnym i jest politycznie motywowane, zaś Bannon to tylko zwykły obywatel, prześladowany za swoje poglądy.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem