more_horiz
Wiadomości

"Zagrożenie ze strony Chin wzrasta z każdym dniem". Prezydent Tajwanu alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 05:18
- Gdy autorytarne reżimy wykazują ekspansjonistyczne tendencje, kraje demokratyczne powinny zewrzeć szyki, aby im się przeciwstawić - powiedziała w środę prezydent Tajwanu Caj Ing-wen w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN.
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wenFoto: Shutterstock/glen photo

Caj zapewniła, że ufa, iż Stany Zjednoczone pomogą Tajwanowi w razie chińskiej agresji. Wezwała demokratycznych partnerów w regionie do wspierania Tajwanu.

1200 (2).jpg
"Nie rozpoczniemy wojny z Chinami jako pierwsi, ale nie będziemy stać bezczynnie". Deklaracja ministra obrony Tajwanu

- Gdy autorytarne reżimy wykazują ekspansjonistyczne tendencje, kraje demokratyczne powinny zewrzeć szyki, aby im się przeciwstawić. Tajwan jest na czele tego frontu - powiedziała Caj Ing-wen.

Czytaj także:

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu, jeśli zostanie zaatakowany przez Chiny. - Jesteśmy zobowiązani to zrobić - podkreślił Biden.

Ostra reakcja Chin

Władze ChRL ostro zareagowały na wypowiedź amerykańskiego prezydenta, zarzucając USA ingerowanie w wewnętrze sprawy Chin.

usarmy-1200-shutterstock.jpg
Jednostki specjalne USA na Tajwanie. Marines od roku szkolą tamtejszą armię

Pekin wielokrotnie deklarował, że uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i zapowiada, że nie zrezygnuje z jej odzyskania, w tym także środkami militarnymi, jeśli - jak to określa - okazałoby się to konieczne.

Chińskie wojsko nasiliło w ostatnich miesiącach ćwiczenia i manewry wokół Tajwanu, co władze w Tajpej oceniają jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy. Tajwański minister obrony Ciu Kuo-czeng alarmował na początku października, że w 2025 roku chińska armia osiągnie zdolność do dokonania inwazji na Tajwan na pełną skalę.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem