Rozmowa premierów Zjednoczonego Królestwa i Polski. Głównym tematem szczyt klimatyczny w Glasgow

Szczyt klimatyczny COP26 był głównym tematem rozmowy telefonicznej premierów Polski i Zjednoczonego Królestwa. Jak poinformowała Downing Street, Boris Johnson i Mateusz Morawiecki rozmawiali rano.

2021-10-29, 12:38

Rozmowa premierów Zjednoczonego Królestwa i Polski. Głównym tematem szczyt klimatyczny w Glasgow
Boris Johnson i Mateusz Morawiecki free shutterstock 1200. Foto: 360b/Alexandros Michailidis/Shutterstock

Premier Johnson "pochwalił Polskę za przechodzenie od paliw kopalnych ku energii odnawialnej" - czytamy w komunikacie Downing Street.

Powiązany Artykuł

shutt cop26 1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Związki zawodowe zapowiadają strajki w czasie COP26

"Wyraził nadzieję na dalszy postęp w tej kwestii oraz na szersze wysiłki, jeśli chodzi o węgiel, pieniądze, samochody i drzewa" - informuje kancelaria Borisa Johnsona.

Szef brytyjskiego rządu "wyraził zadowolenie, że w przyszłym tygodniu będzie mógł powitać premiera Mateusza Morawieckiego w Glasgow".

W niedzielę w Szkocji rozpocznie się niemal dwutygodniowy szczyt klimatyczny. Administracja Borisa Johnsona podkreśla od dawna, że chce, by uczestnicy zadeklarowali, iż zredukują emisję zanieczyszczeń.

REKLAMA

Posłuchaj

Rozmowa telefoniczna między premierami Zjednoczonego Królestwa i Polski. Z Londynu relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Inne tematy rozmowy

Inne tematy rozmowy to - według komunikatu - ważna rola NATO oraz bliższa współpraca w zakresie obrony, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Według Downing Street, była też mowa o Irlandii Północnej.

- Premier Johnson podkreślił swe obawy na temat roli Trybunału Sprawiedliwości w tym rejonie i zauważył, że w Polsce także trwa debata o jego funkcji - czytamy w komunikacie.

Czytaj także:

Brytyjski rząd deklaruje niezadowolenie z tego, jak w praktyce działają zapisy umowy brexitowej dotyczące Irlandii Północnej. Chodzi między innymi o funkcję nadzorczą sprawowaną przez Trybunał. Warunki te wynegocjowała administracja Borisa Johnsona, określając je wtedy jako sukces.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej