more_horiz
Wiadomości

Kryzys energetyczny w Mołdawii zażegnany? Władze osiągnęły porozumienie z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 22:49
O zawartym porozumieniu poinformowało na Facebooku mołdawskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Po negocjacjach w Petersburgu - mieście siedziby Gazpromu - umowa na dostawy gazu do Mołdawii z Rosji zostanie przedłużona o pięć lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Konstantin Lenkov/Shutterstock

shutt gaz ziemny 1200.jpg
Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą

Obowiązywać mają ceny gazu zaproponowane przez Kiszyniów, a dostawy rozpoczną się
1 listopada. "Strony osiągnęły zasadnicze porozumienie w sprawie formuły cenowej, audytu zadłużenia powstałego w spółce Mołdawia-Gaz oraz potrzeby dalszych negocjacji w celu ustanowienia kalendarza płatności" - przekazało mołdawskie ministerstwo infrastruktury.

Gazprom zagroził niedawno wstrzymaniem dostaw gazu do Mołdawii, jeśli nie zostanie w pełni uregulowana zapłata za dotychczasowe dostawy. Władze kraju twierdzą, że należne opłaty zostały dokonane zgodnie z ustaleniami. Poskutkowało to wprowadzeniem 22 października stanu wyjątkowego. Stanowisko Gazpromu uznano za szantaż o politycznym tle. W lipcowych wyborach parlamentarnych mieszkańcy Mołdawii postawili na partie proeuropejskie, chcące zerwać z zależnością od Moskwy.

Czytaj także:

W zeszłym tygodniu do Polski przyjechał wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu. W ramach roboczej wizyty negocjował dostawy gazu do swojego kraju. We wtorek trafiło tam z Polski milion metrów sześciennych, zakupionego w trybie pilnym, błękitnego paliwa. Gaz przesłało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem