more_horiz
Wiadomości

Tragiczny wypadek w Czechach. Zerwała się kolejka linowa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 16:00
Jedna osoba zginęła w wyniku wypadku kolejki linowej w Libercu na północy Czech. Około 13.30 na ziemię spadł wagonik jadący w dół trasy. Ofiarą śmiertelną jest operator kolejki, który był jedyną osobą znajdującą się w zerwanym wagoniku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lumena / Shutterstock

Drugi wagon kolei gondolowej zjechał w dół i zatrzymał się przed dolną stacją, na wysokości około 15 metrów nad ziemią. Ratownicy ewakuowali 14 podróżujących nim osób. Żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń. Udzielono im pomocy psychologicznej.

1200 wypadek haga pap.jpg
Polak został wepchnięty pod tramwaj w Holandii. 15-letni sprawca tragedii usłyszał zarzuty

Przyczyny wypadku nie są na razie znane.

Posłuchaj
00:35 kolejka - wypadek - stobba .mp3 Jedna osoba zginęła w wyniku wypadku kolejki linowej w Libercu na północy Czech. Około 13.30 na ziemię spadł wagonik. Więcej na ten temat nasz korespondent Wojciech Stobba (IAR)

Ponad trzy miesiące zamknięcia kolejki

Od jutra kolejka na górę Jeszted miała przechodzić przegląd przed sezonem zimowym. Prace miały potrwać dwa tygodnie.

Linowa kolejka gondolowa na górę Jeszted jest popularną atrakcją turystyczną, której właścicielem są Czeskie Koleje (ĆD). W 2020 r. pozostawała zamknięta przez 100 dni z powodu koronawirusa. Nie przewoziła pasażerów także we wrześniu br., gdy stwierdzono "bliżej niesprecyzowane problemy techniczne." W bieżącym roku kolejka wwiozła 211 tys. osób.

Przed dwoma laty przebudowano urządzenia elektryczne, zmieniono napęd oraz urządzenia sygnalizujące awarię.

dz, mbl

Zobacz także

Zobacz także