more_horiz
Wiadomości

Hidżab symbolem emancypacji kobiet? Burza po kampanii współfinansowanej przez UE

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 13:15
Zorganizowana przez Radę Europy kampania informacyjna współfinansowana przez Unię Europejską czyni z hidżabu symbol emancypacji kobiet – pisze francuski dziennik "Le Figaro".
Kampania Rady Europy
Kampania Rady EuropyFoto: Rada Europy

Kampania jest współfinansowana przez UE w ramach programu "Prawa, równość i obywatelstwo", jej budżet to 439 mln euro na lata 2014-2020.

Program ma przekonywać, że "równość i prawa jednostki zapisane w Traktacie, Karcie i międzynarodowych konwencjach dotyczących praw człowieka" są promowane, chronione i skutecznie wdrożone" - przypomina francuski dziennik.

ZOBACZ TAKŻE
forum holandia granica kontrola 1200.jpg
"Uprawomocnia dyskryminację rasową". Rada Europy krytykuje wyrok holenderskiego sądu

"Zjednoczeni w różnorodności"

Skupiające się głównie na pokazywaniu hidżabu plakaty, filmy udostępnione na stronie internetowej Rady Europy określają islamską zasłonę jako "wybór" i "prawo człowieka". Dzięki zasłonie "mogę być sobą bez konieczności ukrywania się" - można przeczytać na jednym z paneli w formacie Instagrama. Inna internautka obok ubranej w hidżab kobiety mówi, że cieszy się "wolnością religijną jako Europejka".

Kolejne wizualizacje przedstawiają troje dzieci, w tym małą dziewczynkę noszącą chustę z podpisem "zjednoczeni w różnorodności".

"Negacja naszych korzeni"

Na Twitterze pod informacjami Rady Europy wywiązała się emocjonalna dyskusja na temat kampanii; część materiałów usunięto z sieci. "W jaki sposób Rada Europy może reklamować, że »wolność jest w hidżabie«, kiedy tak wiele kobiet na całym świecie, a nawet w Europie, jest straszonych lub prześladowanych za każdym razem, gdy próbuje go zdjąć?" - zapytał filozof i eurodeputowany Republikanów François-Xavier Bellamy.

"Kiedy Rada Europy promuje zasłonę islamską, jest to negacja naszych judeochrześcijańskich korzeni, naszej cywilizacji, ducha Oświecenia" - zauważył z kolei na Twitterze kandydujący w wyborach prezydenckich we Francji Eric Ciotti.

Usunięte nagranie

"Wiedza, że kobiety mogą nosić hidżab (…) to jedno. Powiedzieć, że wolność jest w hidżabie, to coś innego. Ma to na celu jego promowanie" - potępiła kampanię socjalistyczna senator z departamentu Oise i była minister ds. rodziny Laurence Rossignol.

Francuska sekretarz stanu ds. młodzieży Sarah El Hairy poinformowała o usunięciu nagrania wideo z kampanii, chociaż materiały wizualne pozostały dostępne na stronie internetowej Rady Europy.

ms

Zobacz więcej na temat: islam ŚWIAT Europa kobieta

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem