"Mamy zaufanie do polskich władz". Rzecznik KE o incydencie na granicy z Białorusią

- Jeśli informacje się potwierdzą to kolejna prowokacja ze strony białoruskiego reżimu - tak rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano skomentował nocny incydent na granicy. Chodzi o wtargnięcie na terytorium Polski z Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą.

2021-11-03, 13:41

"Mamy zaufanie do polskich władz". Rzecznik KE o incydencie na granicy z Białorusią
Płot na granicy polsko-białoruskiej - zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter.com/terytorialsi

- Mamy zaufanie do polskich władz, że będą w stanie poradzić sobie z tym incydentem. Jeśli informacje się potwierdzą to kolejna prowokacja białoruskiego reżimu przeciwko Unii Europejskiej i krajom członkowskim - powiedział rzecznik KE.

Powiązany Artykuł

twitter granica free 663.jpg
Sytuacja na granicy z Białorusią. Wiceszef MSZ: jesteśmy testowani przez Mińsk

Dodał, że unijne rządy monitorują sytuację na Białorusi, instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez reżim oraz inne wrogie działania przeciwko Unii Europejskiej i podejmą niezbędne decyzje.

Posłuchaj

Rzecznik KE o prowokacji na granicy Polski z Białorusią. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Za kilkanaście dni - jak donosi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - powinny być gotowe kolejne, unijne sankcje wobec reżimu w Mińsku za wykorzystywanie migracji do destabilizacji Wspólnoty.

Czytaj także:

Beata Płomecka miała wgląd w unijny dokument z uzgodnionymi nowymi kryteriami, które zostaną wykorzystane w kolejnym pakiecie restrykcji. Oprócz osób biorących udział w procederze sprowadzania migrantów do Mińska z Bliskiego Wschodu i Afryki i przepychania ich przez granicę, na celowniku znalazły się również firmy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock belavia free 1200.jpg
Kryzys migracyjny. Łotwa chce sankcji UE na białoruskie linie lotnicze Belavia

Chodzi tu przede wszystkim o białoruskie linie lotnicze Belavia. Wprawdzie są one już objęte restrykcjami i nie mogą lądować na europejskich lotniskach ani korzystać z przestrzeni powietrznej państw członkowskich, ale cały czas leasingują samoloty z Irlandii. Teraz białoruski przewoźnik ma być pozbawiony technicznego wsparcia z Unii.

Na razie wstępne uzgodnienia są kompromisowe - przewidują objęcie restrykcjami przyszłych kontraktów, te obecne mają być zrealizowane.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej