more_horiz
Wiadomości

Wstrzymanie dostaw gazu do Europy. Instytut badawczy Bruegel potwierdza manipulacje Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 11:40
Analiza prestiżowego, brukselskiego instytutu badawczego Bruegel potwierdza działania Gazpromu, o których informowała między innymi Polska. Chodzi o wstrzymanie dostaw do Europy rurociągami prowadzącymi przez Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Merkushev Vasiliy/Shutterstock

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało przed kilkoma dniami, że długoterminowy kontrakt jest realizowany, ale dostarczane są minimalne ilości surowca.

Prezes PGNiG Paweł Majewski, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką zapewniał, że gazu na zimę nie zabraknie, ale działania Gazpromu budzą niepokój, bo wykorzystuje on dostawy surowca jako broń.

GazProm free 1200.jpg
Trwa gazowy szantaż? Analiza instytutu Bruegel potwierdza działania Gazpromu

Brukselski instytut badawczy Bruegel przygotował obszerną analizę, z czytelnymi wykresami potwierdzającymi, że Rosja zmniejszyła dostawy do Unii Europejskiej.

- Przyjrzeliśmy się uważnie danym i okazało się, że są trasy, którymi Rosja przesyła gaz na niezmienionym poziomie, tak jest w przypadku rurociągu Nord Stream, ale innymi trasami, tranzytowymi przez Ukrainę, Białoruś i Polskę przesył gazu został znacząco zmniejszony w ostatnich miesiącach - poinformował ekspert do spraw energii Georg Zachmann w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Czytaj także:

Jamał i Braterstwo - to dwa rurociągi tranzytowe, którymi Rosja wstrzymała teraz przesył błękitnego paliwa. Gazprom już mówi, że jeśli będzie zgoda na certyfikację Nord Stream 2, wtedy gazu na europejskim rynku będzie więcej i wysokie obecnie ceny spadną.

Pod wpływem presji grupy krajów, w tym Polski, eksperci Komisji Europejskiej zaczęli badać sytuację na rynku gazu pod kątem manipulacji i nieuczciwej konkurencji, choć Bruksela na razie nie wskazuje palcem żadnej z firm.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem