"Prawa człowieka tych osób są sprawą nadrzędną". Komisarz ONZ apeluje ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wezwała Białoruś i Polskę do pilnego rozwiązania kryzysu migracyjnego. Podkreśliła, że duża liczba migrantów i uchodźców jest w rozpaczliwej sytuacji, przebywając tam w prawie już mroźnej pogodzie. Wezwała stosowne władze do zapewnienia, że "prawa człowieka tych osób są sprawą nadrzędną" oraz zaapelowała o współpracę w celu ochrony życia i godności osób, które utknęły na granicy.
2021-11-11, 00:06
- Wzywam zaangażowane państwa do podjęcia natychmiastowych kroków w celu deeskalacji i rozwiązania tej niedopuszczalnej sytuacji zgodnie z ich zobowiązaniami, wynikającymi z międzynarodowego prawa, praw człowieka i prawa dotyczącego uchodźców - głosi cytowane przez UN News oświadczenie Bachelet.
Powiązany Artykuł
"Musimy liczyć się z najgorszymi scenariuszami i przygotowujemy się na nie". Szef BBN o kryzysie migracyjnym
Portal ONZ przypomina, że Polska, a także Litwa i Łotwa, które są członkami Unii Europejskiej, odnotowały w ostatnich miesiącach wzrost liczby migrantów, próbujących dostać się na tereny tych krajów z Białorusi. Tysiące z nich pochodzi z Bliskiego Wschodu i przez Białoruś usiłuje przedostać się na terytorium UE.
Czytaj także:
- Kolejny szturm na granicę 11 listopada? Niepokojące informacje kierowców TIR-ów
- Gen. Roman Polko o sytuacji na granicy: działania dywersyjne sił specjalnych Białorusi
- Nowe regulacje w pasie przygranicznym? Premier: pracujemy nad rozwiązaniami legislacyjnymi
Powołując się na media UN News zwraca uwagę, że kryzys narasta od czasu, gdy UE nałożyła sankcje na reżim w Mińsku za stłumienie prodemokratycznych protestów w następstwie wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku, które opozycja uznaje za sfałszowane. Z potępieniem spotkało się też wymuszenie w maju przez Białoruś lądowania lecącego nad jej terytorium samolotu, na którego pokładzie znajdował się opozycyjny bloger, Raman Pratasiewicz z narzeczoną.
"UE oskarżyła Białoruś o zaaranżowanie kryzysu migracyjnego, czemu kraj ten zaprzeczył" - podał UN News. Jak zaznaczył, w tym tygodniu Polska wysłała tysiące żołnierzy na granicę po tym, jak migranci próbowali przedostać się do kraju.
REKLAMA
"Prawa człowieka są sprawą nadrzędną"
- Silnie skoncentrowane na bezpieczeństwie i politycznie nacechowane reakcje obu stron, w tym rozmieszczenie więcej wojsk oraz towarzysząca im podżegająca retoryka służą jedynie zaostrzeniu bezbronności i ryzyka, na jakie narażeni są migranci i uchodźcy - stwierdziła Bachelet.
Powiązany Artykuł
Boćkowski: jeśli Rosja miałaby pomóc w problemie granicznym, to postawi warunki, w tym nawet aneksję Białorusi
Wezwała stosowne władze do zapewnienia, że "prawa człowieka tych osób są sprawą nadrzędną" oraz zaapelowała o współpracę w celu ochrony życia i godności osób, które utknęły na granicy. Nawoływała do umożliwienia personelowi organizacji humanitarnych, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom i prawnikom dostępu do objętego kryzysem obszaru.
Czytaj także:
- Terminal w Małaszewiczach, czyli pięta achillesowa Łukaszenki. Tadeusz Giczan o formach nacisku na reżim
- Wiadomości o sytuacji na granicy łatwiej dostępne. Powstaje nowy serwis, również w języku angielskim
- Strzały na granicy. Tak białoruskie służby terroryzują migrantów
Zdaniem Bachelet, zgodnie z prawem międzynarodowym, nikomu nie można zabronić ubiegania się o azyl i podobne formy międzynarodowej ochrony praw człowieka. Poszczególne przypadki należy rozpatrywać indywidualnie. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy zginęło już kilka osób; rządy w regionie nie mogą stać z boku i pozwalać na utratę kolejnych istnień ludzkich. Państwa mają obowiązek chronić prawo do życia. (…) Setki mężczyzn, kobiet i dzieci nie mogą być zmuszone do spędzenia kolejnej nocy na mrozie bez odpowiedniego schronienia, jedzenia, wody i opieki medycznej - nawoływała Bachelet.
Według zapowiedzi w czwartek sytuacja na granicy stanie się przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.
REKLAMA
mbl
REKLAMA