more_horiz
Wiadomości

Nie tylko polskie miasta. Obchody Święta Niepodległości także poza granicami

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 04:09
Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości upamiętniające 11 listopada 1918 roku odbędą się w całej Polsce, ale świętować będą także Polacy poza granicami kraju - m.in. na Litwie, na Ukrainie, ale także na Białorusi i w Niemczech.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Nataliabiruk/ Shutterstock

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną o godz. 10 w katedrze łacińskiej, rozpoczną się we Lwowie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

12-1005_sceny3.11_2021_SoM_niepodlegla_bg820x312Artboard-750-1.jpg
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Koncerty gwiazd i moc atrakcji

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz powiedziała, że ze względu na ograniczenia pandemiczne obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski będą skromniejsze. - Niestety nie będą wyglądały tak jak byśmy chcieli, żeby to wszystko się odbywało. Ze względu na dużą liczbę zachorowań, tutaj na Ziemi Lwowskiej i we Lwowie, musieliśmy ograniczyć się do minimum - podkreśliła.

Posłuchaj
00:34 obchody - lwow - spec c.mp3 Tegoroczne obchody Święta Niepodległości we Lwowie będą skromniejsze niż w przeszłość, a to z powodu pandemii COVID-19 - relacja Eugeniusza Sały (IAR)

Konsul Eliza Dzwonkiewicz dodała, że wspólnie z polskimi dyplomatami złoży biało-czerwone wieńce oraz zapali znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Również odwiedzą groby polskich parlamentarzystów na Cmentarzu Łyczakowskim.

Niemcy: kulminacja obchodów za tydzień

Skromniejsze niż zwykle obchody Święta Niepodległości przewidziani także wśród niemieckiej Polonii. Dzisiejsze obchody ograniczą się do kilku inicjatyw placówek oświatowych, Polskich Misji Katolickich i środowisk sportowych. W Bazylice Świętego Jana w Berlinie zostanie odprawiona dziś Msza Święta w intencji Ojczyzny. Placówka dyplomatyczna zachęca również do włączenia się w akcję "Niepodległa do Hymnu!" i zamieszczania w internecie plików multimedialnych, związanych z rocznicą.

Posłuchaj
00:53 niemcy - obchody spec .mp3 W Niemczech uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ograniczają się do kilku inicjatyw placówek oświatowych, Polskich Misji Katolickich i środowisk sportowych. Główny punkt programu obchodów Święta Niepodległości odbędzie się dopiero za tydzień - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano 18 listopada, kiedy odbędzie się uroczysty koncert w dzielnicy Märkisches Viertel. W Sali Koncertowej im. Ernsta Reutera zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprezentuje dawne melodie z II Rzeczypospolitej.

czarnek w pap 1200  .jpg
"Ze czcią wspominamy Polaków, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny". Szef MEiN w liście na 11 listopada

Koncert organizuje Ambasador Polski w Niemczech, Andrzej Przyłębski, który potraktuje wydarzenie jako okazję do pożegnania się z Berlinem przed zbliżającym się końcem jego misji w styczniu 2022 roku. - Uroczystość związana z 11 listopada jest adresowana w dużym stopniu do miejscowego odbiorcy polonijnego - czytamy w komunikacie polskiej ambasady, przekazanym Polskiemu Radiu.

Uroczystości przy mauzoleum Piłsudskiego

Polacy na Litwie tradycyjnie uczczą Święto Niepodległości na wileńskim cmentarzu Na Rossie. Znajduje się tam mauzoleum, gdzie od 1936 roku spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Mauzoleum to tradycyjne miejsce, w którym odbywa się większość najważniejszych, polskich wydarzeń patriotycznych w Wilnie.

Czytaj także: 

W południe czasu lokalnego, czyli o godz. 11 w Polsce, przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie i polscy dyplomaci złożą na Rossie wieńce. Wspólnie zostanie wykonany hymn Polski oraz będzie miała miejsce krótka modlitwa. Wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zostaną nadane odznaczenia państwowe dla osób zasłużonych.

Posłuchaj
00:51 11 listopada na litwie - spec .mp3 Polacy na Litwie tradycyjnie uczczą Święto Niepodległości na wileńskim cmentarzu Na Rossie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Tymczasem wileński historyk Tomasz Bożerocki, przypomina, że 11 listopada 1918 roku nie było wcale takie pewne, że Wileńszczyzna będzie cześcią tworzącego się państwa polskiego. - Piłsudski przysłał tu co prawda generała Wejtkę, który miał organizować oddziały Samoobrony Wileńskiej. Niestety nie było ani umundorowania, ani uzbrojenia. Relacje z tamtego okresu mówią, ze było to raczej takie symboliczne wojsko - wyjaśnia.

Legiony Polskie piłsudski FREE_1200_660.jpg
Józef Piłsudski - serwis specjalny w PolskieRadio.pl

Historyk zaznacza, że mieszkańcy chcieli aby była tu Polska. Jednak region zamieszkiwały też inne narodowości. - Litwini widzieli tu Litwę, Białorusini - Białoruś. Znalezienie konsensusu było bardzo trudne. Tu był swoisty tygiel - dodaje Tomasz Bożerocki.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Wilno zostało dwukrotnie zdobyte przez Związek Radziecki. Po tym, gdy miasto przekazane zostało Litwinom, Józef Piłsudski zlecił generałowi Lucjanowi Żeligowskiemu upozorowanie "buntu" i jego zajęcie. Proklamowano utworzenie państwa o nazwie Litwa Środkowa. W 1922 roku została przyjęta uchwała o włączeniu tego terytorium do Rzeczpospolitej. Wilno stało się wówczas stolicą województwa wileńskiego.

Jedne z najtrudniejszych obchodów na Białorusi

Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii kraju. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi. Polakom natomiast niezwykle trudno jest otwarcie kontynuować swoje tradycje patriotyczne.

Posłuchaj
01:01 belarus - obchody - spec .mp3 Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą dla nich jednymi z najtrudniejszych w historii. Zwracają uwagę, że Polska w białoruskich rządowych mediach jest często pokazywana jako kraj nieprzyjazny i wrogi - relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Polscy aktywiści zauważają, że od ponad 7 miesięcy w areszcie przebywają liderzy Związku Polaków na Białorusi - Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Wielu polskich działaczy musiało wyjechać z Białorusi do Polski w obawie przed aresztowaniem.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem