X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatni prezydent czasów apartheidu. W Kapsztadzie zmarł Frederik Willem de Klerk

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 15:45
W Kapsztadzie zmarł w wieku 85 lat Frederik Willem de Klerk, ostatni prezydent Republiki Południowej Afryki sprawujący władzę przed zniesieniem apartheidu. Frederik Willem de Klerk rządził RPA w latach 1989-1994, będąc ostatnią białą osobą na tym stanowisku.
Frederik Willem de Klerk
Frederik Willem de KlerkFoto: Forum/Krzysztof Kuczyk

Jako prezydent doprowadził do demokratyzacji południowoafrykańskiego społeczeństwa, nadania równych praw czarnej większości, wypuszczenia z więzienia po 27 latach Nelsona Mandeli i zalegalizowania jego partii - Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

damon galgut pap 1200 .jpg
Obietnica kanwą opowieści o RPA. Damon Galgut z Nagrodą Bookera

W 1994 roku upadł apartheid, a Frederik Willem de Klerk po wolnych wyborach oddał władzę Nelsonowi Mandeli i sam został jednym z jego zastępców. Wycofał się z polityki trzy lata później. Wraz z Nelsonem Mandelą otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Zdiagnozowano nowotwór

W zeszłym roku zdiagnozowano u niego nowotwór. Jak poinformowała fundacja de Klerka, były prezydent zmarł w swoim domu w Kapsztadzie.

es

Czytaj także

Eskalacja przemocy w RPA. Protesty przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta Jacoba Zumy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 23:18
Zwolennicy byłego prezydenta RPA protestują w prowincji KwaZulu-Natal przeciwko aresztowaniu polityka i osadzeniu go w więzieniu. Blokowane są drogi w regionie, podpalane ciężarówki, dochodzi do plądrowania sklepów - informuje w sobotę Associated Press.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPA: rośnie liczba ofiar protestów przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 03:50
Do 72 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych protestów w Republice Południowej Afryki, które wybuchły po uwięzieniu 79-letniego byłego prezydenta kraju. Ponad 1200 osób zostało aresztowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Libia 10 lat po zabiciu Kadafiego: przemoc, chaos i rosnący sentyment do dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 14:08
Zabicie 20 października 2011 r. rządzącego Libią przez 42 lata Muammara Kadafiego przyniosło festiwal radości i wolności. - Po 10 latach przemocy i chaosu niestety rośnie sentyment do postaci dyktatora, kojarzonej ze stabilnością i dobrobytem – mówi dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach stanu w Sudanie. Ekspert: ten kraj od dawna znajdował się w stanie wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 19:00
Rada Bezpieczeństwa ONZ przy zamkniętych drzwiach dyskutuje o sytuacji w Sudanie, gdzie doszło w poniedziałek do wojskowego zamachu stanu. Sudańska armia, dokonując przewrotu, przejęła władzę z rąk cywilno-wojskowej Suwerennej Rady. 
rozwiń zwiń