X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na granicy. Samolot z Iraku przyleciał po pierwszą grupę migrantów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:00
Jak informują lokalne media Białoruskie, z Mińska odleciał pierwszy samolot z ewakuowanymi obywatelami Iraku. Na jego pokładzie miało być około 430 osób, które wcześniej utknęły na granicy polsko-białoruskiej.
Migranci z Iraku na lotnisku krajowym pod Mińskiem
Migranci z Iraku na lotnisku krajowym pod MińskiemFoto: PAP/EPA/ANDREI POKUMEIKO/BELTA HANDOUT

Białoruska propagandowa agencja BiełTA pokazała film z tłumem migrantów, którzy czekają przy stanowisku odprawy na lotnisku. Informację o wylocie około 430 osób potwierdzili też opozycyjni białoruscy dziennikarze oraz irackie ministerstwo spraw zagranicznych. Samolot ma najpierw zawieść irackich Kurdów do Irbilu, a potem Irakijczyków do Bagdadu.

Lot powrotny

Transport liniami Iraqi Airways został zorganizowany przez irackie władze w odpowiedzi na sytuację przy granicy polsko-białoruskiej. Tysiące migrantów, głównie z Iraku i irackiego Kurdystanu, zwiezieni tam przez białoruskie służby, utknęły pomiędzy Białorusią a Polską. Władze w Bagdadzie zorganizowały więc lot powrotny dla chętnych Irakijczyków.

Wcześniej linie lotnicze z Bliskiego Wschodu zdecydowały o nałożeniu restrykcji, by powstrzymać napływ migrantów do Mińska. Zawieszono bezpośrednie loty między Irakiem i Kurdystanem a Białorusią. Na lotniskach przesiadkowych w Dubaju i Stambule obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii i Jemenu nie są też wpuszczani do samolotów do Mińska.

Irackie i kurdyjskie władze zamknęły też białoruskie placówki dyplomatyczne w Bagdadzie i w Irbilu.

Sytuacja na granicy 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 

Czytaj również:

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

nj

Czytaj także

"Sytuacja cały czas eskaluje". Tekieli o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:36
- Pamiętajmy, że Łukaszenka jest dyktatorem, który ma krew opozycjonistów na rękach i jego nagła wolta z przyjmowaniem w dobrej wierze jego propagandy jest szokująca - skomentował w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Współpracujemy ramię w ramię". Brytyjski sekretarz obrony o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:04
Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować - zapewnił sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie). Dodał, że oba państwa nie dopuszczą, by sytuacja na granicy Polski z Białorusią zaogniła się.
rozwiń zwiń