more_horiz
Wiadomości

"Białoruskie służby dokonały rekonesansu". MON o kolejnych próbach sforsowania granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:50
Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że dziś w nocy doszło do inspirowanej przez Białorusinów próby nielegalnego przekroczenia granicy w Dubiczach Cerkiewnych. Grupa około 100 migrantów została zatrzymana przez polskie służby. Jak informuje Straż Graniczna, nie była to jedyna nocna próba sforsowania polskiej granicy. 
MON poinformował, że próbą przekroczenia polskiej granicy sterował białoruski Specnaz
MON poinformował, że próbą przekroczenia polskiej granicy sterował białoruski SpecnazFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

"Białoruskie służby najpierw dokonały rekonesansu" - czytamy we wpisie na twitterze resortu, "Najprawdopodobniej uszkodziły ogrodzenie. Następnie Białorusini zmusili migrantów do obrzucenia kamieniami polskich żołnierzy, by odwrócić ich uwagę. Próba przekroczenia granicy nastąpiła kilkaset metrów dalej".

obozowisko 1200 pap.jpg
Nowe obozowisko przy granicy w Bruzgach. W rejonie koczuje około tysiąca migrantów

Na opublikowanym w mediach społecznościowych nocnym nagraniu widać dużą grupę osób z plecakami, pilnowaną przez polskich funkcjonariuszy.

Pięć osób trafiło do szpitali

Jak poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska, migranci, którzy próbowali sforsować granicę, byli "bardzo agresywni"- Rzucali kamieniami, przy użyciu lasera i latarek świecono po oczach polskich służb (...) Po stronie białoruskiej znajdowało się kilkunastu żołnierzy białoruskich. Cudzoziemcy rzucali petardami; było słychać wystrzały, również z pistoletu sygnałowego, za które odpowiadały najprawdopodobniej służby białoruskie - poinformowała Anna Michalska.

granica służby wojsko żołnierz free 1200 .jpg
"Musimy być przygotowani nawet na to, że przeciwnik użyje broni". Gen. Skrzypczak o sytuacji na granicy

Dwieście osób, które przeszły na polską stronę zostały pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzono je do linii granicy. - Pięć osób - w tym trójka dzieci - wymagało pomocy medycznej i znajdują się w tej chwili w szpitalu - zaznaczyła ppor. Michalska.

Kolejne próby sforsowania granicy

Do kolejnej próby doszło forsowania granicy polsko-białoruskiej doszło m.in. w Mielniku i w Czeremsze. W tych miejscach 30-, 40-osobowe grupy również były agresywne, rzucały kamieniami, wykrzykiwały wyzwiska w stronę polskich funkcjonariuszy. Nikt z cudzoziemców nie przeszedł granicy.

Czytaj także: 

- Z kolei w Sławatyczach na terenie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zauważyliśmy na Bugu trzy osoby, które były w pontonie po stronie białoruskiej. Kiedy zobaczyły patrole służb zawrócili. Na brzegu znajdowała się 20-osobowa grupa. Razem z nią oddalili się w głąb Białorusi. Prawdopodobnie więc też przygotowywali się do próby przekroczenia granicy - powiedziała rzecznik Straży Granicznej.

Posłuchaj
00:59 piesniewski - granica .mp3 Sejm przyjął pilną rządową nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowe przepisy zezwolą na ograniczenie dostępu w pobliże granicy z Białorusią - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W samym listopadzie było ich 5 i pół tysiąca.

Granica Polski z Białorusią ma 418 km długości (PAP) Granica Polski z Białorusią ma 418 km długości (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem