more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy. Twarde słowa kanclerza Austrii. "Nie możemy ulec Łukaszence"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:52
Podczas konferencji z udziałem europejskich dyplomatów kanclerz Austrii Alexander Schallenberg potępił białoruskie ataki hybrydowe na granicę Polski. Polityk zapowiedział także rozszerzenie współpracy z opozycją na Białorusi.
Kryzys na granicy. Kanclerz Austrii udzielił Polsce wsparcia
Kryzys na granicy. Kanclerz Austrii udzielił Polsce wsparciaFoto: Forum/LEONHARD FOEGER

Sytuacji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i kryzysowi na wschodniej granicy Unii Europejskiej jest poświęcona organizowana w Wiedniu konferencja z udziałem europejskich dyplomatów. Biorą w niej udział między innymi szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, jego odpowiednicy z Austrii, Słowacji i Niemiec oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Kryzys na granicy. Twarde słowa kanclerza Austrii

Przed rozpoczęciem debaty o sytuacji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi kanclerz Austrii spotkał się z Cichanouską. - Organizowana przez nas konferencja jest wyraźnym sygnałem wsparcia dla demokratycznej, niezależnej, bezpiecznej i prosperującej Białorusi - oświadczył Alexander Schallenberg.

Szef austriackiego rządu odniósł się także do kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy, wywołanego celowo przez reżim w Mińsku. - Nie możemy ulec szantażowi ze strony Łukaszenki. Musimy stanowczo odpowiedzieć na ten skoordynowany i sponsorowany przez niego atak hybrydowy na granice Unii Europejskiej - powiedział Schallenberg.

Towarzysząca mu Swiatłana Cichanouska zaapelowała do ministrów spraw zagranicznych, by powstrzymali się od jakichkolwiek kontaktów z obecnymi władzami Białorusi do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Rozwój sytuacji na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Czytaj więcej
granica free 1200 służby białoruskie .jpg
"Białoruskie służby osłaniają grupy cudzoziemców". Żaryn o atakach na granicę

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica - Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę sforsowania granicy. Grupa przeszła ostatecznie na samo przejście graniczne, gdzie w ostatni wtorek doszło do szturmu na granicę. W stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie i kłody drewna. Niektórzy funkcjonariusze zostali ranni.

Obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Zobacz także: Paweł Łatuszka w "Salonie politycznym Trójki"

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem