more_horiz
Wiadomości

Ta decyzja nie spodoba się Chinom. USA zaprosiły Tajwan na "Szczyt dla demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 06:49
Administracja Joe Bidena zaprosiła Tajwan na "Szczyt na rzecz demokracji" w przyszłym miesiącu - poinformował we wtorek Biały Dom, ogłaszając listę uczestników. Zaproszenie dla Tajwanu pojawiło się, gdy Chiny zwiększyły presję, aby obniżać lub zrywać stosunki z wyspą, która zdaniem Pekinu nie ma prawa do statusu państwa.
Amerykański Szczyt na rzecz Demokracji odbędzie się w przyszłym miesiącu
Amerykański Szczyt na rzecz Demokracji odbędzie się w przyszłym miesiącuFoto: PAP/EPA/MIKE THEILER / POOL

Pierwsze tego rodzaju spotkanie jest sprawdzianem twierdzenia prezydenta Joe Bidena, ogłoszonego w jego pierwszym orędziu w sprawie polityki zagranicznej w lutym, że przywróci Stany Zjednoczone do roli globalnego przywódcy, aby stawić czoła siłom autorytarnym dowodzonym przez Chiny i Rosję - napisał Reuters.

Na liście Departamentu Stanu zaproszonych na wirtualne wydarzenie, które odbędzie się 9 i 10 grudnia, znajduje się 110 uczestników, których celem jest powstrzymanie odstępstw od demokracji i erozji praw i wolności na całym świecie. Na liście nie ma Chin ani Rosji.

Zaproszenie dla Tajwanu pojawiło się, gdy Chiny zwiększyły presję na kraje, aby obniżyć lub zerwać stosunki z wyspą, która zdaniem Pekinu nie ma prawa do statusu państwa.

Różnica stanowisk w dyskusjach przywódców

Samorządny Tajwan twierdzi, że Pekin nie ma prawa przemawiać w jego imieniu. Ostre różnice w sprawie Tajwanu utrzymywały się podczas wirtualnego spotkania na początku tego miesiąca między Bidenem a chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Podczas gdy Biden zadeklarował poparcie USA dla polityki "jednych Chin", zgodnie z którą oficjalnie uznaje Pekin, a nie Tajpej, powiedział również, że "zdecydowanie sprzeciwia się jednostronnym wysiłkom na rzecz zmiany status quo lub podważenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej".

Xi powiedział, że ci na Tajwanie, którzy dążą do niepodległości, oraz ich zwolennicy w Stanach Zjednoczonych, według państwowej agencji prasowej Xinhua "igrają z ogniem".

Wybrani sojusznicy USA

Amerykańska prawica - pisze Reuters - wątpi, że szczyt Bidena na rzecz demokracji może skłonić tych światowych przywódców, których zaproszono - a niektórych oskarża się o skłonności autorytarne - do podjęcia sensownych działań. Lista Departamentu Stanu pokazuje, zdaniem Reutera, że wydarzenie zgromadzi dojrzałe demokracje, takie jak Francja i Szwecja, ale także kraje takie jak Filipiny, Indie i Polska, w których politycy twierdzą, że demokracja jest zagrożona.

tajwanlitwa mid-epa09589911 1200.jpg
Litwa naraziła się Chinom. Groźby po oficjalnym poparciu Tajwanu

Z Azji zaproszono niektórych sojuszników USA, takich jak Japonia i Korea Południowa, podczas gdy innych, takich jak Tajlandia i Wietnam, nie. Innymi godnymi uwagi nieobecnymi są sojusznicy USA Egipt i członek NATO Turcja. Reprezentacja z Bliskiego Wschodu będzie niewielka, złożona z Izraela i Iraku.

Zobacz także rozmowę z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w "Poranku Polskiego Radia 24":

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem