X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dramatyczne efekty kontroli urodzeń w Chinach. Wskaźnik dzietności najniższy od 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:47
Jak podała agencja AFP, wskaźnik urodzeń w Chinach spadł w 2020 roku do najniższego poziomu od ponad 40 lat. Dzieje się tak pomimo starań komunistycznych władz w Pekinie, które od lat luzują "politykę jednego dziecka", by poprawić stan dzietności w kraju.
Pomimo odejścia o polityki jednego dziecka przed 5 laty, wskaźnik urodzeń nie wzrasta
Pomimo odejścia o "polityki jednego dziecka" przed 5 laty, wskaźnik urodzeń nie wzrastaFoto: pixabay.com/UniBay/CC0 Public Domain

Chińskie władze złagodziły w 2016 roku "politykę jednego dziecka" i zezwoliły wszystkim parom na posiadanie dwojga potomków. W bieżącym roku rozluźniono ją dodatkowo i pozwolono na troje dzieci. Zmiany te nie przyniosły jednak wyżu demograficznego, co wiązane jest m.in. z rosnącymi kosztami wychowania dzieci.

W ubiegłym roku w Chinach odnotowano 8,52 narodzin na 1000 mieszkańców - wynika z tegorocznego rocznika statystycznego. To najmniejsza wartość, odkąd w 1978 roku zaczęto wydawać takie roczniki.

Ubiegłoroczny wskaźnik urodzin był niższy niż w poprzednim roku, gdy odnotowano ich 10,41 na 1000 mieszkańców. Według danych państwowego urzędu statystycznego był też najniższy od proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku.

Czytaj także:

Małżeństwo w czasie pandemii

W ubiegłym roku w Chinach zarejestrowano też najmniej małżeństw od 17 lat; pobrało się 8,14 mln par. Po raz pierwszy od 30 lat spadła liczba rozwodów, co wiązane jest z wprowadzeniem na początku 2020 roku obowiązkowych 30-dniowych "okresów na ostudzenie emocji" przed zakończeniem małżeństwa.

AFP podkreśla, że choć na początku pandemii COVID-19 wprowadzono w Chinach surowe lockdowny i zamknięto urzędy, przez większość 2020 roku w kraju nie obowiązywały poważne ograniczenia dotyczące rejestracji małżeństw.

Niechęć Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci wiązana jest między innymi z rosnącymi kosztami życia, zwłaszcza w dużych miastach. Kobiety częściej niż dawniej podejmują też własne decyzje w sprawie planowania rodziny - pisze AFP.

Czytaj także:

Wysokie koszty posiadania potomstwa

Rządowy instytut badawczy ustalił, że w 2005 roku wychowanie dziecka kosztowało przeciętną chińską rodzinę 490 tys. juanów (74,8 tys. USD). Według lokalnych mediów do 2020 roku koszt ten wzrósł nawet do 1,99 mln juanów, a więc w ciągu 15 lat powiększył się czterokrotnie.

Przeprowadzony w ubiegłym roku spis powszechny wykazał, że w ostatniej dekadzie liczba ludności Chin rosła w najniższym tempie od lat 50. XX wieku. Liczba mieszkańców kraju zwiększyła się w latach 2010-2020 o niecałe 5,4 proc., z 1,34 do 1,41 mld. Wyniki spisu ogłoszono w maju br.


st

Czytaj także

Najniższe tempo wzrostu od dekad. Chiny przedstawiły wyniki spisu powszechnego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 08:33
Liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła w ostatniej dekadzie o niecałe 5,4 proc. do ponad 1,41 mld – wykazały we wtorek długo wyczekiwane oficjalne wyniki spisu powszechnego z 2020 roku. To najniższe tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: rodzice będą karani za złe zachowanie dzieci. Trwają prace nad wprowadzeniem nowego prawa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 18:21
Chiński parlament zajmie się projektem ustawy umożliwiającej karanie rodziców za "bardzo złe zachowanie" lub przestępstwa nieletnich dzieci - podała agencja Reutera, cytując rzecznika komisji legislacyjnej parlamentu Zang Tieweia.
rozwiń zwiń