more_horiz
Wiadomości

"Może przyjść armia Kadyrowa z Czeczenii". Waszczykowski o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:40
- Łukaszenka jest zdesperowany - może rzucić następnie przemytników narkotyków - powiedział Witold Waszczykowski, europoseł PiS i były szef polskiej dyplomacji.
Białoruś może wypuścić bandytów z więzienia, może przyjść armia Kadyrowa z Czeczenii - wymieniał Witold Waszczykowski
Białoruś może wypuścić bandytów z więzienia, może przyjść armia Kadyrowa z Czeczenii - wymieniał Witold WaszczykowskiFoto: shutterstock.com/Djordje Kostic

Witold Waszczykowski w rozmowie z RMF FM wskazywał, że zagraniczna ofensywa premiera Mateusz Morawieckiego i prezydenta Andrzej Dudy jest uzasadniona. - Mamy niezwykle groźny kryzys wywołany przez Łukaszenkę, ale ten scenariusz jest narysowany, naszkicowany w Moskwie - powiedział.

Dopytywany o efekty tych rozmów odparł, że mamy "przede wszystkim informację o tym, co się dzieje". - Mamy ciągle fałszywe informacje, że tam jest kryzys humanitarny, Polska nie pomaga - przypomniał Waszczykowski. Podkreślił, że przy okazji rozmów z zagranicznymi partnerami media mówią o kontekście rozmów. - (Jest - red.) informacja, że mamy kryzys, polityczną wojnę hybrydową wywołaną przez Łukaszenkę na scenariuszu napisanym przez Putina - wyjaśniał.

Czarny scenariusz

- Może być ciągle gorzej, dlatego że oni mogą wypuścić bandytów z więzienia, białoruskich bandytów. Może przyjść armia Kadyrowa z Czeczenii - przewidywał możliwy rozwój kryzysu w regionie. W ocenie eurodeputowanego "Łukaszenka jest zdesperowany, może rzucić następnie przemytników narkotyków".

- On jest zdecydowany to robić. Poza tym najprawdopodobniej to jest akcja też przykrywająca. Akcja zastraszania Ukrainy przez Putina - tłumaczył.

Czytaj także:

Witold Waszczykowski, pytany o to, co można zrobić, aby powstrzymać Łukaszenkę, odpowiedział, że "nie ma deficytów instrumentów, żeby ugodzić Łukaszenkę w UE". - Są olbrzymie możliwości sankcyjne. Można uciąć mu eksport różnych towarów, np. nawozów potasowych, na których zarabia na Europie Zachodniej. Można go wyrzucić z organizacji międzynarodowych, z różnych wydarzeń kulturalnych - wymieniał.

Będzie kolejny atak na Ukrainę?

Europoseł PiS powiedział, że "należy się spodziewać dalszego zastraszania Ukrainy". - Wymuszania, żeby Ukraińcy wydawali olbrzymie pieniądze na struktury siłowe, bezpieczeństwa i nie wydawali tych pieniędzy na reformy. Putinowi nie opłaca się wielka operacja, która będzie kosztowna. Nie opłaca mu się okupacja - stwierdził.

Czytaj także:

- Putin dąży do anty-Majdanu, do tego, żeby społeczeństwo odwróciło się od reform, od Zachodu i powróciło z powrotem do współpracy - zauważył. - On musi to robić, irytując społeczeństwo i podnosić koszty funkcjonowania obecnego rządu na Ukrainie - dodał Waszczykowski.

Zobacz także: Wiceszef resortu spraw wewnętrznych Maciej Wąsik w Polskim Radiu 24

st/wpolityce.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem