Wariant Omikron. Niepokojąca opinia szefa Moderny ws. skuteczności szczepionek

W rozmowie z dziennikiem "Financial Times", dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna (jednego z producentów szczepionek przeciw COVID-19) Stephane Bancel oświadczył, że funkcjonujące na rynku preparaty mogą być mniej skuteczne wobec wariantu koronawirusa nazwanego Omikron.

2021-11-30, 11:59

Wariant Omikron. Niepokojąca opinia szefa Moderny ws. skuteczności szczepionek

Stephane Bancel stwierdził, że że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Powodem są mutacje charakteryzujące Omikron. 32 z 50 z nich występują w obrębie białka kolczastego wirusa. Umożliwia ono infekowanie komórek.

Wariant Omikron koronawirusa. Wkrótce informacje dot. skuteczności szczepionki

W opinii szefa Moderny, sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer, są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa. Bancel poinformował, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu COVID-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Afryce. Szef Moderny odpiera zarzuty

Szef Moderny odparł również zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli.

REKLAMA

Bancel oświadczył, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto Covax - międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach - lub rządy tych krajów nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów - dodał.

Szefowa EMA o szczepionkach: nie wiadomo, czy będzie je trzeba dostosować do wariantu Omikron

Do kwestii dostosowania szczepionki do wariantu Omikron odniosła się też szefowa EMA Emer Cooke. Jak mówiła w Parlamencie Europejskim, nie wiadomo jeszcze czy producenci szczepionek będą je musieli dostosować do rozprzestrzeniającej się mutacji.

- Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę - oświadczyła. Przekazała też, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw COVID-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej