more_horiz
Wiadomości

Omikron dotarł do kolejnych krajów UE. Jak przebiegają infekcje?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:19
Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała, że w UE jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Przypadki te stwierdzono w dziesięciu krajach. Infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".
Kobieta w maseczce ochronnej na praskim moście Karola. Czechy to jedno z dziesięciu państw Unii Europejskiej, w którym wykryto wariant Omikron koronawirusa.
Kobieta w maseczce ochronnej na praskim moście Karola. Czechy to jedno z dziesięciu państw Unii Europejskiej, w którym wykryto wariant Omikron koronawirusa.Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Według słów szefowej ECDC analizowanych jest kolejnych sześć "prawdopodobnych" przypadków zakażenia wariantem Omikron koronawirusa.

Czy dostępne szczepionki na COVID-19 są skuteczne w przypadku wariantu Omikron?

Z kolei szefowa Europejskiej Agencji Leków poinformowała w Parlamencie Europejskim, że nie wiadomo jeszcze, czy do rozprzestrzeniającej się mutacji trzeba będzie dostosować funkcjonujące obecnie szczepionki przeciw COVID-19. Emer Cooke zapewniła, że agencja jest przygotowana na taką ewentualność i zgodę na zmienione przez producentów szczepionki będzie mogła wydać w ciągu trzech, czterech miesięcy. 

Posłuchaj
00:20 11427872_1.mp3 Emer Cooke: musimy być przygotowani na wypadek, gdyby zaistniała potrzebna zmiany obecnych szczepionek (IAR)

Według szefa firmy farmaceutycznej Moderna, Stephane Bancela, obecne na rynku szczepionki przeciw COVID-19 mają mniejszą skuteczność wobec nowej mutacji.

Koronawirus w Europie. KE dopuszcza do szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Napływają kolejne informacje dotyczące pojawienia się wariantu Omikron w Europie. Pierwszy przypadek stwierdzono dziś we Francji. Dotyczy on co prawda osoby przebywającej na wyspie Reunion na Oceanie Atlatynckim (stanowi ona zamorski departament kraju), lecz rząd zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne zakażenia nowym wariantem. 

Z kolei w Holandii Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował, że wykrył nowy wariant koronawirusa Omikron w próbkach pobranych 19 i 23 listopada. Oznacza to, że szczep ten pojawił się w kraju ponad tydzień wcześniej, niż dotąd sądzono.

Komisja Europejska zaapelowała do unijnych krajów o zwiększenie badań, by umożliwić szybkie wykrywanie nowych mutacji wirusa. Wyraziła też dziś zgodę na podawanie dzieciom szczepionek przeciw COVID-19 wyprodukowanych przez konsorcjum BioNTech i Pfizer.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem