more_horiz
Wiadomości

Przesłuchanie Marka Brzezińskiego w Senacie USA. Komisja zaakceptuje go jako ambasadora w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 05:58
Nominowany przez prezydenta Joe Bidena na nowego ambasadora w Polsce Mark Brzeziński będzie w środę odpowiadał na pytania członków komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu. Pozytywna opinia tej izby Kongresu jest warunkiem objęcia przez Brzezińskiego placówki w Warszawie.
Przed senacką komisją stanie kandydat na ambasadora USA w Polsce Mark Brzeziński
Przed senacką komisją stanie kandydat na ambasadora USA w Polsce Mark BrzezińskiFoto: Shutterstock/Drop of Light

Mark Brzeziński będzie jednym z czterech kandydatów jacy staną dziś przed komisją spraw zagranicznych Senatu. Poza nim będą to dyplomaci nominowani na stanowisko szefa Korporacji Finansowania Rozwoju Międzynarodowego, podsekretarza stanu oraz ambasadora w Belgii.

Posłuchaj
00:52 Brzeziński USA Wałkuski IAR.mp3 Mark Brzeziński będzie przesłuchiwany przed komisją ds. zagranicznych w Senacie USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Mark Brzeziński będzie prawdopodobnie pytany o relacje dwustronne Polski z USA, współpracę wojskową a także kwestie demokracji i o media. Podczas przesłuchań może też zostać poruszona kwestia Nord Stream 2, ponieważ członkiem komisji jest zagorzały krytyk działań Joe Bidena w sprawie gazociągu, senator Ted Cruz.

Kandydatura Marka Brzezińskiego będzie zablokowana?

W ramach protestu przeciwko nienałożeniu przez rząd Bidena sankcji na firmę Nord Stream 2 AG, senator z Teksasu blokuje wiele nominacji w administracji oraz na ambasadorów. W tej chwili nie jest jasne czy Cruz zastosuje proceduralną blokadę nominacji Brzezińskiego, co opóźniłoby objęcie przez niego placówki w Warszawie.

Mark Brzeziński jest synem byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezińskiego. Wcześniej pełnił funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Był także ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także