more_horiz
Wiadomości

Wariant Omikron. Specjalny apel unijnej komisarz ds. zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 07:17
Unijna komisarz do zdrowia apeluje do krajów członkowskich o mobilizację działań w związku z nową mutacją wirusa o nazwie Omikron. Z listem, który Stella Kyriakides wysłała do ministrów zdrowia 27 państw, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
W związku z rozwojem pandemii konieczne jest ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych
W związku z rozwojem pandemii konieczne jest ścisłe przestrzeganie norm sanitarnychFoto: Peeradontax/Shutterstock

Unijna komisarz napisała, że w obliczu trudnej zimy i pogarszającej się sytuacji epidemicznej należy zrobić wszystko, by zwiększyć odsetek zaszczepionych osób przeciw COVID-19 i przyspieszyć podawanie dawek przypominających.

Stella Kyriakides zaapelowała też o zwiększenie badań dotyczących sekwencjonowania genomu wirusa, by ustalić przebieg, charakter i szybkość rozprzestrzeniania się omikronu. Podkreśliła, że monitorowanie ścieków może pomóc w szybkim wykrywaniu źródeł zakażeń. Konieczny jest też skuteczny system śledzenia kontaktów osób zakażonych, a także izolacja oraz stosowanie cyfrowych formularzy lokalizacyjnych dla podróżnych. Zdaniem unijnej komisarz kraje powinny również przystąpić do wspólnych zakupów leków przeciwcovidowych, korzystając z doświadczeń z zakupami szczepionek.

Kolejne państwa zaostrzają przepisy

Nowa mutacja koronawirusa nazywana Omikron wykryta została już w szeregu państw świata, w tym także europejskich, ostatnio m.in. w Danii i Szwecji, odpowiednio cztery i dwa przypadki. Szwedzka publiczna agencja zdrowia poinformowała, że infekcje zostały wykryte w próbkach pobranych od dwóch osób, które przyjechały z Republiki Południowej Afryki. Pierwszy przypadek Omikronu wykryto także we Francji.

Z powodu zagrożenia nowym, znacznie bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, niektóre państwa zdecydowały się także na zaostrzenie przepisów sanitarnych. Wśród nich jest także Polska. Z kolei Francja rozważa nawet całkowite zamknięcie granic.

Posłuchaj
00:48 Unijna komisarz ds. zdrowia pisze do 27 krajów w związku z omikronem.mp3 Unijna komisarz ds. zdrowia pisze do 27 krajów w związku z mikronem - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj również:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem