more_horiz
Wiadomości

Chiny testują broń hipersoniczną. Szef Pentagonu przestrzega: musimy mieć zdolność do obrony

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:37
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył doroczne spotkanie z ministrem obrony Korei Południowej Suh Wukiem. - Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie. Musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami - powiedział sekretarz obrony USA. 
Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie - mówił szef Pentagonu, ostrzegając przed nowym zagrożeniem
Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie - mówił szef Pentagonu, ostrzegając przed nowym zagrożeniemFoto: PAP/EPA/KCNA

Na spotkaniu w Seulu Austin i Suh dyskutowali na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin i ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej - wynika z relacji agencji prasowych AP i Yonhap.

Działania Chin "zwiększają napięcia w regionie"

- Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich Chińska Republika Ludowa wciąż dąży (…). Dążenia te zwiększają napięcia w regionie - powiedział Austin, odnosząc się do testu broni hipersonicznej, który według władz USA Chiny przeprowadziły w lipcu.

- To podkreśla, dlaczego uznajemy Chiny za wiodące wyzwanie dla nas. Będziemy w dalszym ciągu utrzymywać zdolności do obrony i odstraszania przed szeregiem potencjalnych zagrożeń ze strony Chin dla nas i naszych sojuszników - dodał minister obrony USA.

Testy broni hipersonicznej

Dążenie Chin do rozwoju potęgi wojskowej i pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie. Według ekspertów testowany w lipcu pocisk hipersoniczny został opracowany w celu wyminięcia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej - pisze AP.

Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.

Plany na wypadek wojny

Po raz pierwszy we wspólnym komunikacie z dorocznego spotkania ministrów obrony USA i Korei Południowej wspomniano o konieczności utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej, co analitycy uznają za zapowiedź rozszerzenia współpracy sojuszników na obszary poza Półwyspem Koreańskim - podał Yonhap.

Południowokoreańska agencja podkreśla, że Austin i Suh wykonali też pierwszy krok w kierunku aktualizacji planów na wypadek wojny, by wzmocnić zdolności bojowe w obliczu zmieniającego się zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Północnej.

Zatwierdzone przez ministrów "wytyczne planowania strategicznego" pokazują "determinację sojuszników, by rozwijać wspólne zdolności militarne, aby odpowiedzieć na różne scenariusze wojny, w tym użycie przez Koreę Północną zarówno broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej" - ocenia Yonhap.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem