Kolejni represjonowani obywatele Białorusi są już w Polsce. Uciekali przed reżimem Łukaszenki

Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby do Polski wjechało 76 obywateli Białorusi. Wszyscy byli represjonowani przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Część z nich dostała wizy humanitarne.

2021-12-07, 15:50

Kolejni represjonowani obywatele Białorusi są już w Polsce. Uciekali przed reżimem Łukaszenki
Polska przyjęła kolejnych Białorusinów, którzy byli represjonowani przez reżim Łukaszenki. Foto: Karl Rentgen/Shutterstock

O sprawie poinformowała we wtorek por. Anna Michalska. - Do Polski wjechało 76 obywateli Białorusi, którzy byli represjonowani w swoim kraju, którzy poszukują pomocy na terytorium Polski. W tym 64 obywateli Białorusi wjechało na podstawie wiz humanitarnych. Pozostałe osoby złożyły wnioski o objęcie ochroną międzynarodową - przekazała rzecznik Straży Granicznej.

Jest to już kolejna grupa Białorusinów, która otrzymała w Polsce schronienie w związku z prześladowaniami przez reżim Alaksandra Łukaszenki. W poniedziałek do Polski wjechało na tej zasadzie 60 osób, a w piątek 86 osób.

Od 18 sierpnia minionego roku Polska udzieliła pomocy 21 tys. białoruskich obywateli, którzy byli nękani w swoim kraju.

Dalej niespokojnie na granicy

Straż Graniczna poinformowała we wtorek ponadto, że na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami. Za pierwszym razem, około godz. 21 granicę przekroczyło około 30 osób.

REKLAMA

- Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski - poinformowała por. Anna Michalska.

Następnie o godz. 4 rano, znowu około 30-osobowa grupa próbowała forsować granicę. Na polską stronę przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dziesięć osób pozostało po stronie białoruskiej. - Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę, rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami - dodała rzecznik.

Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o sytuacji na granicy

Zobacz także:

jp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej