Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Litewski Sejm zdecydował
Litewski Sejm zdecydował, że stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, który został wprowadzony 10 listopada zostanie przedłużony i będzie obowiązywał do 15 stycznia.
2021-12-07, 17:20
Stanem wyjątkowym w dalszym ciągu objęta będzie granica litewsko-białoruska i pas o szerokości pięciu kilometrów, który do niej przylega.
W dalszym ciągu będzie obowiązywał zakaz wjazdu do strefy przygranicznej bez odpowiedniego zezwolenia. Stan wyjątkowy będzie też nadal obejmował miejsca zakwaterowania nielegalnych migrantów.
Odrzucona została natomiast propozycja wprowadzenia go na granicy litewsko-polskiej.
Przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen wskazała, że wprowadzeniu na granicy z Polską reżimu nadzwyczajnego sprzeciwiła się znaczna część posłów.
REKLAMA
- Uznano więc, że na tym etapie nie jest to konieczne działanie, ale w razie potrzeby powrócimy do tego założenia – powiedziała Czmilyte-Nielsen.
Z wnioskiem o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską wystąpiła szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite. Podkreślała, że potrzebne jest to w celu zapobieżenia wtórnej migracji, gdy usiłuje się przemycać migrantów przez granicę litewsko-polską dalej na zachód.
Próby przemytu
W ubiegłym tygodniu MSW Litwy informowała, że w ostatnim czasie zaobserwowano tam coraz więcej prób przemytu ludzi. Wprowadzenie dodatkowych regulacji miało pozwolić służbom na kontrolę podejrzanych pojazdów.
Za przedłużeniem stanu wyjątkowego do 15 stycznia zagłosowało 102 parlamentarzystów. Nikt nie był przeciw oraz nikt się nie wstrzymał od głosu.
REKLAMA
Parlament Litwy liczy w sumie 141 deputowanych.
Tymczasem liczba osób, próbujących forsować granicę litewską w ostatnich dniach wyraźnie spadła. Od soboty na terytorium Litwy próbowało dostać się około 60 nielegalnych migrantów.
Posłuchaj
Czytaj także:
REKLAMA
- Polska przyjęła kolejnych białoruskich opozycjonistów. "Byli prześladowani"
- Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę
es
REKLAMA