X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ewakuacja z granicy polsko-białoruskiej. Tysiące Irakijczyków powróciło do kraju

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 11:20
3 556 Irakijczyków, którzy utknęli na granicy Białorusi z Polską, zostało ewakuowanych do kraju pochodzenia. Informację przekazało irackie ministerstwo spraw zagranicznych. Dla migrantów zorganizowano 9 specjalnych lotów.
3,5 tys. Irakijczyków zostało ewakuowanych z polsko-białoruskiego pogranicza do kraju pochodzenia
3,5 tys. Irakijczyków zostało ewakuowanych z polsko-białoruskiego pogranicza do kraju pochodzeniaFoto: PAP/EPA/Gailan Haji

Jak podkreślił rzecznik ministerstwa Ahmed as-Sahaf, uruchomienie lotów dla przewozu obywateli Iraku z Białorusi było możliwe dzięki współpracy z liniami Iraqi Airways.

- Iracka służba konsularna wydała łącznie 383 paszporty osobom, które utraciły dokumenty, a znalazły się na terytorium Białorusi, Litwy, Łotwy czy Polski - przekazał as-Sahaf.

- Ministerstwo spraw zagranicznych współdziała ściśle z ambasadami Iraku w Moskwie oraz Warszawie i nadal będzie wspierać ewakuację migrantów, zachęcając ich do skorzystania ze ścieżki dobrowolnego powrotu i wydając im, gdy trzeba, paszporty - powiedział rzecznik.

Ahmed as-Sahaf poinformował także, że delegacje z wydziału konsularnego MSZ Iraku są w dalszym ciągu obecne w stolicy Białorusi - Mińsku, a także w Polsce, na Litwie i na Łotwie.

Wśród migrantów dominują Irakijczycy

Z Iraku i irackiego Kurdystanu pochodzi najwięcej migrantów, którzy zostali przez białoruskie służby sprowadzeni do granicy z Polską. 

Do bliskowschodniego państwa wróciło już niemal pół tysiąca migrantów, którzy ostatnie tygodnie spędzili przy granicy Białorusi z Polską i Białorusi z Litwą. Do Iraku powrócili przede wszystkim iraccy Kurdowie, a także grupa Irakijczyków.

Na temat kryzysu na granicy z szefem rządu w Bagdadzie rozmawiał premier Mateusz Morawiecki. Mustafa Kadhimi zapewnił, że pomoże zarówno w powrocie swoich obywateli do domu, jak i w rozwiązaniu problemu sztucznie wywołanej migracji. Podkreślił także, że nadal zawieszone będą bezpośrednie loty z Irbilu i Bagdadu do Mińska.

Zawieszone loty

W odpowiedzi na kryzys na granicy polsko-białoruskiej kilka linii lotniczych z Bliskiego Wschodu zawiesiło bezpośrednie loty do Mińska.

Na dwóch największych lotniskach przesiadkowych w regionie, czyli w Dubaju i Stambule pasażerowie z Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu nie są wpuszczani do samolotów na Białoruś.

Zobacz także: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

kp

Czytaj także

Zastrzeżenia do propozycji KE ws. prawa azylowego. "Dają migrantom większe możliwości mataczenia"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:54
Polska ma zastrzeżenia do propozycji Komisji Europejskiej dotyczących złagodzenia i zawieszenia na pół roku części procedur azylowych obowiązujących w Unii. - Nie chcemy wydłużenia czasu na rozpatrywanie wniosków o azyl, bo to daje osobom nieuprawnionym większe możliwości mataczenia - mówi polski dyplomata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Grodecki: instrumentalizacja migracji będzie w reformie kodeksu granicznego UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:02
Instrumentalizacja migracji ma być uwzględniona w unijnej reformie kodeksu granicznego Schengen - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, który uczestniczył w Brukseli w naradzie poświęconej między innymi wykorzystywaniu migrantów przez białoruski reżim w ataku hybrydowym na Wspólnotę.
rozwiń zwiń