X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Historyczne spotkanie". Premier Izraela rozmawiał z emirackim władcą

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 02:55
Po raz pierwszy w historii faktyczny władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed ibn Zajed al-Nahjan i premier Izraela Naftali Bennett spotkali się publicznie w stolicy ZEA, Abu Zabi. Tematem rozmów miało być zagrożenie ze strony Iranu oraz pogłębienie współpracy.
Naftali Bennett, Mohamed bin Zayed Al Nahyan
Naftali Bennett, Mohamed bin Zayed Al NahyanFoto: PAP/EPA/MOHAMED AL HAMMADI / HANDOUT

- Przesłaniem, które pragnę przekazać przywódcom ZEA i Emiratczykom, jest to, że wzajemne partnerstwo i przyjaźń są naturalne. Jesteśmy sąsiadami i kuzynami. Jesteśmy wnukami proroka Abrahama - powiedział Benet emirackiej agencji prasowej WAM.

"Historyczna" wizyta, jako określiła ją kancelaria izraelskiego szefa rządu, trwała zaledwie jeden dzień i według oficjalnych przekazów z obu stron przebiegła w serdecznej atmosferze. Ze względu na obawy związane z wariantem omikron koronawirusa Bennettowi nie towarzyszyli dziennikarze.

Kwestia Iranu

Ambasador Izraela w Abu Zabi, Amir Hajek, wypowiadając się przed spotkaniem, przekazał izraelskiemu radiu wojskowemu, że kwestia Iranu, który Izrael uważa za swojego największego wroga, "na pewno pojawi się" w rozmowie, jednak "premier nie przybył tu tylko po to, by się tym zajmować".

Nie będąc stroną rozmów w Wiedniu, mających na celu ożywienie porozumienia nuklearnego z 2015 roku między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami, Izrael w ostatnich tygodniach zwrócił się do swoich sojuszników o pomoc w powstrzymaniu irańskiego programu nuklearnego.

Według anonimowych źródeł dziennika "Israel Hajom" Bennett miał przekazać szejkowi Mohammedowi dane o rozmieszczeniu proirańskich milicji i jednostek dronów odkrytych niedawno przez izraelski wywiad, "by powstrzymać ZEA przed zbliżeniem się do Iranu".

Stosunki Izrael - ZEA

Bennett polecił swojemu rządowi zintensyfikować wysiłki na rzecz zawarcia umowy o wolnym handlu ze ZEA do pierwszego kwartału 2022 roku. Dwustronny handel towarami między oboma krajami osiągnął w 2021 r. wartość prawie 500 mln dolarów, w porównaniu z 125 mln dolarów w 2020 r., i oczekuje się, że będzie nadal szybko rósł.

Przez lata stosunki między Izraelem a ZEA nie były jawne, a za prezydentury Donalda Trumpa USA pomogły wynegocjować tzw. porozumienie Abrahama, które doprowadziło do ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Izraelem i ZEA. W dalszej konsekwencji przyczyniły się do nawiązania stosunków między Izraelem a Bahrajnem, Sudanem i Marokiem w 2020 roku.

W marcu ubiegłego roku ZEA ustanowiły fundusz o wartości 10 mld dolarów na inwestycje w strategiczne sektory w Izraelu, w tym energii, wody, przemysłu kosmicznego, opieki zdrowotnej i technologii rolniczej. Między dwoma krajami podpisano ponad 60 umów o współpracy strategicznej.

ZEA są pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowił stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

Według ekspertów normalizacja stosunków między państwami Zatoki Perskiej a Izraelem wynika z dzielonej z Izraelem niechęci do Iranu i przedłożenie jej nad tradycyjne poparcie dla kwestii palestyńskiej.

Czytaj także:

Czytaj także:
shutterstock_Iran bron nuklearna 1200.jpg
Powrót do negocjacji dot. umowy nuklearnej. Prof. Fyderek: Iran widzi w tym szansę na zniesienie sankcji

jbt

Czytaj także

Izrael, USA i kraje Zatoki Perskiej ćwiczą razem na morzu. To pierwsze tego typu manewry

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 02:12
Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brak planu B". Były premier Izraela gorzko o dotychczasowej postawie państw wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 11:15
Times of Israel powołując się na wywiad dla gazety Jedi’ot Acharonot, przytoczył słowa byłego premiera Izraela - Ehuda Baraka, który powiedział, że nie wierzy, że Izrael bądź USA opracowały wykonalny plan uderzenia w irański program nuklearny.
rozwiń zwiń