more_horiz
Wiadomości

Masowe egzekucje byłych funkcjonariuszy w Afganistanie. Ciała wystawiono na pokaz

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 09:33
Dawni funkcjonariusze afgańskich sił bezpieczeństwa i inne osoby związane z poprzednimi władzami masowo giną z rąk talibów. ONZ oskarżyła ich o przeprowadzenie już 72 egzekucji pozasądowych.
ONZ przypisuje talibom 72 egzekucje wykonane na funkcjonariuszach związanych z poprzednimi władzami
ONZ przypisuje talibom 72 egzekucje wykonane na funkcjonariuszach związanych z poprzednimi władzamiFoto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

- Jestem zaniepokojona ciągłymi doniesieniami dotyczącymi egzekucji pozasądowych w całym kraju pomimo generalnej amnestii ogłoszonej przez talibów 15 sierpnia - oświadczyła przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie zastępczyni Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet, Nada Al-Nashif.

- W okresie pomiędzy sierpniem a listopadem br. napływały do nas wiarygodne doniesienia, z których wynika, że miało miejsce ponad 100 egzekucji dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa narodowego Afganistanu i innych osób powiązanych z poprzednim rządem. Co najmniej 72 zarzuty dotyczyły talibów - poinformowała Al-Nashif. - W większość przypadków ciała zabitych były wystawiane na widok publiczny - zauważyła.

Ataki i zamachy

Ekspertka wyjaśniła, że część pozostałych "wyroków pozasądowych" w Afganistanie została wykonana przez członków radykalnego ugrupowania tzw. Państwa Islamskiego Chorasanu (IS-K).

26 sierpnia ugrupowanie to przy lotnisku w Kabulu dokonało pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów. Zabito wtedy około 200 osób, w tym 13 amerykańskich komandosów.

- Afgańczycy muszą dziś konfrontować się z głębokim kryzysem humanitarnym, który zagraża najbardziej fundamentalnym prawom człowieka - oceniła Al-Nashif.

Powrót do władzy

Talibowie 15 sierpnia br. ponownie przejęli władzę w Afganistanie po ponad 20 latach, obiecując przywrócenie porządku i bezpieczeństwa w kraju po dziesięcioleciach wojny. Obalony poprzedni rząd Afganistanu był wspierany przez Stany Zjednoczone.

Podczas pierwszych rządów Talibanu w latach 1996-2000 islamscy radykałowie byli krytykowani m.in. za wykluczanie kobiet z życia publicznego, czy stosowanie zasad opartych na surowej interpretacji szariatu.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem