ONZ tworzy fundusz powierniczy dla Afganistanu. Potrzeby szacowane są na prawie 700 mln dolarów
ONZ utworzyła specjalny fundusz powierniczy dla Afganistanu. Wspólnota międzynarodowa ma nadzieję, że pomoże to przetrwać nadchodzącą zimę.
2021-10-22, 05:06
Powiązany Artykuł
Kryzys humanitarny w Afganistanie. Jakub Gajda: rozmowy z talibami są konieczne
Fundusz ma sprawić, że najbiedniejsi Afgańczycy jeszcze przed zimą dostaną pomoc finansową, by kupić jedzenie. Po przejęciu władzy przez talibów w Kabulu międzynarodowe instytucje zamroziły afgańskie aktywa, a miejscowe banki wstrzymały wypłaty gotówki. Wielu Afgańczyków musiało radzić sobie bez pieniędzy.
Posłuchaj
ONZ ocenia, że na najbliższy rok działania funduszu potrzebnych jest prawie 700 milionów dolarów. Ponad 50 milionów obiecały na razie Niemcy, które są pierwszym darczyńcą.
Załamanie gospodarcze po dojściu talibów do władzy sprawiło, że ponad połowa Afgańczyków żyje na granicy ubóstwa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w tym roku afgańska gospodarka skurczy się o 30 procent. Jeszcze przed talibami 60 procent PKB tego kraju opierało się na międzynarodowej pomocy.
Gdy po 20 latach obecności w Afganistanie siły NATO rozpoczęły wycofywanie się, talibowie przypuścili ofensywę. W sierpniu w ciągu zaledwie dziewięciu dni podbili wszystkie miasta w Afganistanie i obalili prozachodni rząd. Przez dwa kolejne tygodnie trwała pospieszna ewakuacja obywateli krajów Zachodu oraz afgańskich współpracowników. 31 sierpnia NATO ostatecznie opuściło Afganistan.
REKLAMA
kp
REKLAMA