Bułgaria: rząd musi wydać dowód tożsamości dziecku "małżeństwa" dwóch kobiet. Zaskakujący wyrok TSUE

Mimo że małżeństwa osób tej samej płci nie są uznawane w Bułgarii, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że rząd tego kraju musi wydać dokument tożsamości dziecku Bułgarki i jej żony.

2021-12-15, 09:25

Bułgaria: rząd musi wydać dowód tożsamości dziecku "małżeństwa" dwóch kobiet. Zaskakujący wyrok TSUE
TSUE: Bułgaria musi wydać dowód tożsamości dziecku dwóch "matek". Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Orzeczenie TSUE dotyczy sprawy "małżeństwa" Bułgarki i Brytyjki, które są uznane za "matki" w akcie urodzenia dziecka, który został wydany w Hiszpanii, gdzie mieszkają.

Bułgaria odmówiła podania danych obu kobiet jako matek w krajowym akcie urodzenia, o który para zabiegała w celu uzyskania bułgarskiego - a tym samym unijnego - dokumentu tożsamości dla dziecka. Bułgarka zaskarżyła decyzję i sprawa trafiła do TSUE.

Bułgaria musi wydać dowód tożsamości

"Małoletnie dziecko będące obywatelem Unii, którego akt urodzenia sporządzony przez przyjmujące państwo członkowskie wskazuje jako jego rodziców dwie osoby tej samej płci: państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe" - orzekł Trybunał.

"Państwo to jest także zobowiązane do uznania dokumentu pochodzącego od przyjmującego państwa członkowskiego umożliwiającego wspomnianemu dziecku korzystanie, wraz z każdą z tych dwóch osób, z przysługującego mu prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Unii" - dodał.

REKLAMA

Tym samym, ponieważ dziecko posiada obywatelstwo bułgarskie, "organy bułgarskie są zobowiązane wydać jej bułgarski dowód tożsamości lub paszport potwierdzające jej przynależność państwową, a także jej nazwisko, jakie wynika z aktu urodzenia sporządzonego przez organy hiszpańskie, niezależnie od sporządzenia nowego aktu urodzenia".

Kompetencje unijne kontra prawa krajowe

Taki dokument, pojedynczo "lub w powiązaniu z dokumentem wydanym przez przyjmujące państwo członkowskie, powinien umożliwić dziecku [...] korzystanie z przysługującego mu prawa do swobodnego przemieszczania się z każdą z jego dwóch matek, których status rodziców tego dziecka został ustalony przez przyjmujące państwo członkowskie. [...] Ponieważ organy hiszpańskie ustaliły, zgodnie z prawem, istnienie więzi pokrewieństwa, biologicznego lub prawnego, między dzieckiem a jej rodzicami poświadczonego w akcie urodzenia wydanym dla dziecka, wszystkie państwa członkowskie powinny zatem na podstawie art. 21 TFUE i dyrektywy 2004/38 przyznać (obu kobietom) jako rodzicom małoletniego obywatela Unii, nad którym te osoby sprawują faktyczną pieczę, prawo do towarzyszenia temu ostatniemu przy korzystaniu z przysługującego mu prawa" - uzasadniał Trybunał.

TSUE nie ma wątpliwości co do tego, że "kwestie stanu cywilnego należą do kompetencji państw członkowskich, które mają swobodę w zakresie wprowadzenia w ich prawie krajowym małżeństwa dla osób tej samej płci lub rodzicielstwa tych ostatnich". Jednak każde państwo członkowskie "powinno wykonywać tę kompetencję zgodnie z prawem Unii, a w szczególności zgodnie z postanowieniami traktatu dotyczącymi swobody przemieszczania się i pobytu obywateli Unii, uznając w tym celu stan cywilny ustalony w innym państwie członkowskim zgodnie z prawem tego państwa".

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej