Omikron to łagodny wariant? Naczelny lekarz Anglii studzi optymizm
Naczelny lekarz Anglii ostrzega, że wstępne dane na temat rzekomej łagodności omikronu są nadinterpretowane. Chris Whitty podkreśla, że optymistyczne wnioski byłyby przedwczesne, choćby dlatego, że omikron zaraża łatwiej niż delta.
2021-12-15, 23:19
Według informacji z RPA, gdzie wariant wykryto po raz pierwszy, do szpitali trafia mniej zakażonych niż podczas poprzedniej fali. - Chcę to opatrzyć naprawdę poważnym ostrzeżeniem. Te doniesienia są nadinterpretowane - mówił Chris Whitty, naczelny lekarz Anglii.
- Nawet, gdyby współczynnik hospitalizacji był o połowę mniejszy to podwajanie się wirusa co dwa dni sprawia, że po tych dwóch dniach i tak jesteś w punkcie startu - podkreślił, dodając, że wrażenie łagodności omikronu może też być złudzeniem z innego powodu. - Przy tej fali w RPA jest więcej odporności niż w czasie poprzedniej. Dlatego pewne zmniejszenie się relacji liczby zakażeń do liczby hospitalizacji nie jest zaskoczeniem - ostrzegał medyk.
Przyznawał, że nie można wykluczyć, że wariant rzeczywiście jest nieco łagodniejszy od delty. - Ale niebezpieczeństwo polega na tym, że ludzie to nadinterpretują i mówią: "to nie jest problem, nie ma się czym martwić". Podkreślam jasno: to będzie problem - zastrzegł naukowiec. Dodał, że skalę tego problemu poznamy, gdy naukowcy uzyskają więcej danych na temat nowego wariantu.
Na Wyspach zanotowano dziś ponad 78 i pół tysiąca zakażeń. Życie straciło 165 osób.
REKLAMA
Omikron na świecie
Nowy wariant koronawirusa jest już obecny w 77 krajach - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. - Żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak omikron - powiedział sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Szef WHO zaapelował, aby nie lekceważyć omikrona, mimo że brak jest dowodów na to, by był on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu delta. - Obawiamy się, że ludzie postrzegają go jako wariant łagodny. Nie doceniamy tego wirusa na własne ryzyko. Nawet jeśli Omikron powoduje mniej ciężką chorobę, sama liczba zakażeń może ponownie sparaliżować nieprzygotowane systemy opieki zdrowotnej – powiedział Tedros.
- "W Polsce zabija delta, nie omikron". Dr Kuchar o aktualnej sytuacji epidemicznej
- Badania nad omikronem w RPA. Znamy wyniki
Ostrzegł także, że same szczepionki nie pozwolą żadnemu krajowi wyjść z kryzysu epidemicznego i wezwał do dalszego stosowania wszystkich istniejących narzędzi antycovidowych, takich jak noszenie maseczek, regularna wentylacja wnętrz i przestrzeganie dystansu społecznego. - Róbcie to wszystko. Róbcie to konsekwentnie i róbcie to dobrze - nawoływał szef WHO.
REKLAMA
kp
REKLAMA