Ruszył szczyt UE z udziałem premiera. Znamy tematy obrad

2021-12-16, 10:30

Ruszył szczyt UE z udziałem premiera. Znamy tematy obrad
Ruszyły obrady szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Ruszyły obrady szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Przywódcy 27 krajów mają rozmawiać o koordynacji działań w walce z pandemią, wysokich cenach energii, agresywnych działaniach Rosji i koncentracji jej wojsk przy granicy z Ukrainą, a także o sytuacji na Białorusi i wykorzystywaniu migrantów przez reżim w Mińsku do ataku na Unię Europejską.

Dyplomaci nazywają ten szczyt "maratonem", bo tematów jest dużo jak na jeden dzień obrad i zapewne zakończą się one późną nocą. Po dyskusji o koordynacji działań covidowych, europejscy przywódcy będą rozmawiali o rosnących cenach energii.

Polska wskazuje, że powodem obecnej sytuacji, oprócz manipulacji rynkowych Gazpromu, są spekulacje w handlu uprawnieniami do emisji CO2. Premier Mateusz Morawiecki argumentował, że potrzebna jest reforma tego systemu.

Agresywne działania Rosji

Podczas roboczego obiadu zaplanowano dyskusję o agresywnych działaniach Rosji. Ta część będzie utajniona - na sali będą tylko przywódcy, bez telefonów komórkowych. Dyskusja będzie dotyczyła sankcji wobec Moskwy na wypadek eskalacji agresji wobec Ukrainy.

- Jeśli chodzi o Rosję, która zacieśnia pętlę wokół Ukrainy, mamy rozbieżności zdań z niektórymi państwami Europy Zachodniej, ale jestem optymistą co do możliwości wypracowania wspólnych konkluzji i zaznaczenia, że będziemy reagowali w przypadku agresji militarnej na Ukrainę - powiedział szef rządu przed wejściem na unijny szczyt.

Polska jest w grupie krajów, które uważają, że należy już teraz uzgodnić sankcje, by Unia była przygotowana. Ale inne kraje - jak Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania - są zdania, że uzgodnienie restrykcji i ich ogłoszenie byłoby przedwczesnym działaniem i że trzeba najpierw rozmawiać z Rosją.

Zestaw możliwych sankcji, nad którymi rozpoczęły się prace, jest tajny, ale poznała je brukselska korespondentka Polskiego Radia. Beata Płomecka informowała w ubiegłym tygodniu, że planowane jest uderzenie w rosyjskie banki i Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Jest także propozycja, by zablokować Rosji wymianę rubla na zachodnie waluty.

Posłuchaj

Rozpoczął się szczyt UE nt pandemii, Rosji, Białorusi i cen energii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Na ostatnim miejscu jest tak zwana opcja atomowa, czyli wykluczenie Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń finansowych SWIFT. Jednak w tej ostatniej sprawie pojawiły się wątpliwości wśród unijnych krajów. Polska podkreśla, że należy zablokować Nord Stream 2.

Zobacz także: Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej