Inwigilacja w social media na zlecenie. Siedem firm wyrzuconych z Facebooka

Cztery firmy z Izraela, a także przedsiębiorstwa z Chin, Indii i Macedonii Północnej zostały zablokowane przez Facebooka za oferowanie usług szpiegowania jego użytkowników - podała w komunikacie Meta, właściciel portalu społecznościowego. Według oświadczenia, wśród klientów jednej z tych firm były również podmioty z Polski.

2021-12-17, 04:12

Inwigilacja w social media na zlecenie. Siedem firm wyrzuconych z Facebooka
Wraz z wartością rośnie znaczenie społeczne i polityczne gigantów technologicznych.Foto: David Esser / Shutterstock.com

Jak podała Meta w komunikacie, czwartkowe działania to wynik wielomiesięcznego śledztwa w sprawie "globalnego przemysłu inwigilacji do wynajęcia". "Te spółki są częścią rosnącego przemysłu, który oferuje ingerujące narzędzia software i usługi inwigilacyjne dla każdego klienta - niezależnie od tego, kto jest ich celem, i mimo naruszeń praw człowieka, które mogą umożliwiać" - czytamy w komunikacie.

Meta uważa, że najbardziej znana i owiana niesławą firma branży - izraelska NSO, producent programu Pegasus - jest tylko jednym elementem tego biznesu.

Polscy klienci jednej z firm

Ukarane podmioty to izraelskie: Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube i Bluehawk CI, a także północnomacedoński Cytrox, indyjski Belltrox i niewymieniona z nazwy firma z Chin. Wykorzystywały one Facebooka, by za pomocą fałszywych kont i zabiegów socjotechnicznych pozyskać informacje o użytkownikach serwisu lub zainfekować ich komputery złośliwym oprogramowaniem. Koncern Meta podał, nie podając szczegółów, że wśród klientów firmy Cobwebs były również podmioty z Polski.

Politycy i dziennikarze na celowniku

W ramach ogłoszonych działań zablokowano ponad 1000 fałszywych kont na Facebooku i Instagramie. Wszystkim podmiotom wysłano pisma sądowe wzywające do zaprzestania działań. Poinformowano też 50 tys. osób, które były obiektami inwigilacji przez wymienione firmy.

REKLAMA

Celem inwigilacji na zlecenie klientów w wielu krajach na całym świecie - w tym w krajach autorytarnych - bywali politycy, dziennikarze, aktywiści, naukowcy, prawnicy czy duchowni.

Meta podkreśla konieczność współpracy

Meta odnotował w komunikacie, że także inne firmy technologiczne oraz rządy państw zaczęły podejmować działania przeciwko branży inwigilacyjnej, wskazując m.in. na pozew Apple przeciwko NSO. "Aby nasza kolektywna odpowiedź była skuteczna, konieczne jest, by platformy technologiczne, społeczeństwo obywatelskie i demokratyczne rządy podnosiły koszty tego globalnego przemysłu i zniechęciły do oferowania tych uwłaczających usług" - oznajmiła firma.

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej