more_horiz
Wiadomości

Wariant omikron COVID-19. Niemcy wprowadzają nowe restrykcje, także dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 06:47
W nocy z niedzieli na poniedziałek Niemcy wprowadzają obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii - poinformował Instytut Roberta Kocha. Przymusowa izolacja będzie dotyczyła także osób zaszczepionych i w pełni wyleczonych. Wprowadzenie nowych restrykcji w Niemczech jest spowodowane dominującym na wyspach wariantem omikron.
Niemcy wprowadzają obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, także tych zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19
Niemcy wprowadzają obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, także tych zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19Foto: Hadrian/Shutterstock

Niemcy uznały Wielką Brytanię, gdzie Omikron spowodował gwałtowny wzrost liczby zakażeń, za kraj najwyższego ryzyka i zagrożenia pandemią koronawirusa, w tym jego nowym wariantem.

Wcześniej w sobotę ministrowie zdrowia krajów związkowych RFN wezwali rząd federalny do wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących osób przybywających z krajów, gdzie szybko rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, w tym z Wielkiej Brytanii.

Jak poinformował berliński Instytut Roberta Kocha, nowe regulacje dla podróżnych z Wielkiej Brytanii wejdą w życie o północy z niedzieli na poniedziałek i prawdopodobnie będą obowiązywać do 3 stycznia 2022 roku. Ich przedłużenie jest jednak możliwe - podkreślił Instytut. Dodał, że ograniczenia będą dotyczyć podróżnych korzystających ze wszystkich środków transportu, a negatywny wynik testu PCR nie będzie miał wpływu na długość kwarantanny.

W wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" szef RKI Lothar Wieler podkreślił w piątek, że "nie możemy stracić z oczu tego, co grozi nam ze strony Omikrona".

- Ten wariant będzie się bardzo szybko rozprzestrzeniał, nadejdzie piąta fala. Jeśli uda nam się znacząco obniżyć obecny poziom infekcji, mamy szansę utrzymać falę Omikrona na płaskim poziomie - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE: Minister zdrowia Adam Niedzielski w "Sygnałach Dnia"

bf

Zobacz także

Zobacz także