Wariant omikron jest łagodniejszym szczepem koronawirusa? WHO wyjaśnia

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić czy wariant omikron jest łagodniejszym szczepem koronawirusa. Taką informację mediom podał główny naukowiec WHO - Soumya Swaminathan. Zwróciła również uwagę na to, że przez wysoki wskaźnik zakażeń tym wariantem szpitale mogą być w niektórych krajach bardziej obciążone. 

2021-12-20, 20:44

Wariant omikron jest łagodniejszym szczepem koronawirusa? WHO wyjaśnia
Według WHO przypadki omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni. Foto: shutterstock/diy13

Zdaniem ekspertki, postrzeganie wariantu omikron jako łagodniejszego niż dotychczasowe może wynikać z oceny wstępnych danych z części Republiki Południowej Afryki, gdzie zakażeni przechodzą infekcję łagodnie. Nie bierze się jednak pod uwagę wysokiego poziomu odporności wśród mieszkańców tych regionów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, przypadki omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni. Z analizy brytyjskich naukowców wynika, że dwie dawki szczepionek AstraZeneca lub Pfizer zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed Omikronem w porównaniu z wariantem Delt, natomiast dawka przypominająca daje do 75 procent ochrony przed objawową infekcją wariantem Omikron.

Sytuacja w Polsce 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że według najnowszych informacji, ognisko zakażeń omikronem w Gdańsku rozszerzyło się i będzie więcej przypadków z tego rejonu. Do tej pory oficjalnie potwierdzono w Polsce 7 przypadków zakażenia tym wariantem koronawirusa. Wykryto go między innymi u siedmiolatki z Gdańska, która wróciła z matką z Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w audycji "Salon Polityczny Trójki"

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej