more_horiz
Wiadomości

Kanada: krytyczna sytuacja w Quebec. Liczba nowych zakażeń podwaja się każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 03:33
Władze Quebec zdecydowały o zamknięciu szkół, restauracji, siłowni oraz kin. Celem jest spowolnienie tempa zakażeń wariantem omikron i niedopuszczenie do przeciążenia systemu ochrony zdrowia.
Rząd prowincji Quebec zdecydował w poniedziałek o zamknięciu szkół, restauracji, siłowni oraz kin w celu spowolnienia tempa zakażeń wariantem omikron.
Rząd prowincji Quebec zdecydował w poniedziałek o zamknięciu szkół, restauracji, siłowni oraz kin w celu spowolnienia tempa zakażeń wariantem omikron.Foto: shutterstock.com/Shawn Goldberg

- Sytuacja epidemiologiczna jest krytyczna (…) Nasz system służby zdrowia jest już w kryzysie (…) Hospitalizacje i przyjęcia na oddziały intensywnej opieki medycznej rosną - powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek po południu minister zdrowia Quebeku Christian Dubé.

Poinformował też, że liczba nowych zakażeń podwaja się każdego dnia. W godzinach bezpośrednio poprzedzających konferencję prasową ministra dane z prowincji Quebec wskazywały na 4571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Obostrzenia

Nowe restrykcje weszły w życie w poniedziałek o godz. 17 czasu lokalnego (godz. 23 w Warszawie). Zaledwie w miniony czwartek rząd prowincji Quebec ogłosił powrót do ograniczeń, które zaczęły ponownie obowiązywać właśnie w poniedziałek. Dotyczyły one m.in. dopuszczalnej liczby osób w sklepach, obowiązku noszenia maseczek przez uczniów i dopuszczalnej liczebności prywatnych spotkań.

Od poniedziałkowego popołudnia praca z domu jest obowiązkowym ograniczeniem. Zamknięte zostały bary i kasyna. Restauracje mogą pozostać otwarte, ale poza ograniczeniami dotyczącymi liczby gości wprowadzono nakaz zamykania restauracji nie później niż o godz. 22, a otwierania - nie wcześniej niż o 5 rano.

Rząd prowincji nakazał także zamknięcie kin, teatrów, lokali rozrywkowych, a także parków rozrywki, centrów rekreacji, basenów, sal bilardowych i innych gier, siłowni i fitness klubów. Zamknięte zostały też spa oraz sauny.

Szkoły podstawowe i średnie od wtorku nie będą czynne, budynki będą otwierane tylko wówczas, gdy mieszczą się w nich przedszkola, prowadzone są szczepienia uczniów lub rozdawane pakiety do testów COVIDowych. Przedszkola i żłobki poza budynkami szkół również pozostają otwarte. Lekcje w szkołach rozpoczną się po feriach - 10 stycznia, a jeśli przewidywany był wcześniejszy powrót lekcji, to będą musiały one być prowadzone zdalnie.

Dubé poinformował też, że od poniedziałku testy indywidualnego użytku do sprawdzenia, czy jest się zakażonym, są dystrybuowane w ok. 2 tys. aptek na terenie Quebeku. Dodał też, że nowe restrykcje mogą zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

Sytuacja w Ontario

W największej prowincji Kanady, Ontario, w nocy z soboty na niedzielę zaczęły obowiązywać ograniczenia dotyczące m.in. wielkości prywatnych spotkań w zamkniętych przestrzeniach. Limit obniżono z 25 do 10 osób. W plenerze może się spotkać jednorazowo 25 osób.

Ograniczona została o połowę liczba klientów w restauracjach, centrach handlowych, sklepach, aptekach, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, siłowniach i fitness klubach, klubach żeglarskich i klubach ze striptizem. W restauracjach przy jednym stole nie może siedzieć więcej niż 10 osób, sprzedaż alkoholu musi się kończyć o godz. 22, a restauracje i bary muszą być zamykane o godz. 23.

W klubach sportowych, teatrach i salach koncertowych nie będzie można sprzedawać żywności i napojów. Ograniczenia nie dotyczą świątyń i miejsc kultu, domów weselnych i pogrzebowych.

Od poniedziałku dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 jest w Ontario dostępna dla wszystkich od 18. roku życia.

Wariant omikron na świecie  PAP/Adam Ziemienowicz

Wariant omikron na świecie PAP/Adam Ziemienowicz

55-procentowy wzrost

W minionym tygodniu w Kanadzie odnotowano 39 216 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza wzrost o 55 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - podał publiczny nadawca CBC na swojej aktualizowanej na bieżąco stronie.

Ponad 80,5 proc. Kanadyjczyków od 5 roku życia jest w pełni zaszczepionych, a ponad 86,5 proc. otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki - podaje portal COVID19tracker.ca.

Choroba nie odpuszcza politykom

Czytaj także:
omikron 1200 forum.jpg
Omikron. Czy nowy wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny?

Problemy z zachorowaniami dotyczą też kanadyjskich ministrów i burmistrzów. W poniedziałek federalna minister spraw zagranicznych Melanie Joly poinformowała na Twitterze, że jej test na COVID-19 dał wynik dodatni. Dodała, że nadal pracuje, ale izolując się. Publiczny nadawca CBC podał zaś, że nie izoluje się żaden inny członek gabinetu, ponieważ po raz ostatni Joly spotykała się z kolegami bezpośrednio ponad tydzień temu.

Również w poniedziałek o dodatnim wyniku testu informował minister lasów Quebec Pierre Dufour. W minionym tygodniu o zarażeniu COVID-19 powiadomił minister edukacji Quebec Jean-François Roberge.

W sobotę pojawiła się informacja o pozytywnym wyniku testu burmistrz Montrealu Valerie Plante oraz burmistrza stolicy kraju Ottawy Jima Watsona. Oboje kontynuują wypełnianie obowiązków, ale wirtualnie.

Czytaj także:

Zobacz także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem