Gazprom znów pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o zasady konkurencji

Komisja Europejska rozpoczyna kolejne śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi - informuje Biznesalert.pl. "To realizacja postulatu składanego między innymi przez Polaków" - czytamy. 

2021-12-22, 11:39

Gazprom znów pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o zasady konkurencji
Komisja Europejska rozpoczęła kolejne śledztwo antymonopolowe w sprawie Gazpromu. Foto: Shutterstock/BalkansCat

Jak informują rozmówcy portalu BiznesAlert.pl, śledztwo dotyczy "możliwego nadużycia pozycji rynkowej przez Gazprom" i już jest w toku. - Komisja Europejska wysłała prośbę o przekazanie właściwych informacji do głównego dostawcy (czyli do Gazpromu - przyp. red.). Śledztwo wymaga zebrania dowodów więc nie można na razie przedstawić więcej informacji - przyznał rozmówca portalu. 

Jak zwraca uwagę portal, przebieg śledztwa zależny będzie m.in. od responsywności Gazpromu i jakości współpracy z Komisją. Będzie też zależny od "materiału dowodowego przekazanego przez państwa członkowskie".

- Wszyscy dostawcy gazu do Europy muszą spełniać te same wymogi jak dostawcy z Unii Europejskiej: przejrzystość, rozdział właścicielski i dostęp stron trzecich. To zasady, których należy przestrzegać przy wszystkich operacjach na rynku gazu w Unii - tłumaczy przedstawiciel Brukseli w rozmowie z BiznesAlert.pl. 

Realizacja postulatów Polski

O wszczęcie drugiego postępowania przeciwko Gazpromowi apelowała w połowie grudnia m.in. Polska. Chodziło o podejrzenia dotyczące celowego ograniczania podaży przez rosyjskiego monopolistę i windowanie cen paliwa.

REKLAMA

Wśród przekazanych przez Polskę dokumentów była informacja o zachowaniu Gazpromu na rynku gazu. - Stwierdzono, że tylko w 45 procentach są wypełnione magazyny. Jest tam też informacja, że mimo, że zapotrzebowanie jest duże wyższe niż w poprzednim roku i na przykład dostawy z Algierii i Norwegii zostały zwiększone o 25 procent, w tym samym czasie dostawy Gazpromu to jest 45 procent napełnienia magazynów, co pokazuje na sytuację wykorzystywania pozycji dominującego dostawcy i prowadzenie praktyk monopolistycznych i wykorzystywanie tej pozycji monopolisty - argumentowała wówczas minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Naimski: Polska ma duże rezerwy

O manipulacjach Rosji mówił także w Programie 1 Polskiego Radia minister w Kancelarii Premiera Piotr Naimski. W rozmowie z "Sygnałami dnia" zwrócił uwagę, że to jedna z przyczyn kryzysu energetycznego.

Posłuchaj

Piotr Naimski: Rosjanie nie wysyłają gazu ponad minimalne dostawy, co powoduje wzrost cen tego surowca (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

We wtorek rosyjski Gazprom ponownie wstrzymał przepływ gazu rurociągiem jamalskim, co spowodowało natychmiastowy wzrost cen tego surowca w Europie. W Holandii cena megawatogodziny gazu na rynku kontraktów terminowych osiągnęła wczoraj najwyższy poziom w historii - 180 euro. 

Obejrzyj całą rozmowę z Piotrem Naimskim w "Sygnałach Dnia": 

Czytaj także:

BiznesAlert.pl, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej