Dożywocie za zestrzelenie MH17 nad Ukrainą? Tego chcą holenderscy prokuratorzy

2021-12-22, 17:15

Dożywocie za zestrzelenie MH17 nad Ukrainą? Tego chcą holenderscy prokuratorzy
Holenderscy prokuratorzy domagają się dożywocia dla osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. N/z bojownik pilnujący wraku MH17. Foto: Denis Kornilov / shutterstock.com

Dożywotniego więzienia dla podejrzanych o zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines MH17 domaga się holenderska prokuratura. Oskarżeni nigdy nie stawili się w sądzie w Holandii.

Holenderska prokuratura chce dożywotniego pozbawienia wolności dla trzech Rosjan i jednego Ukraińca podejrzanych o zestrzelenie pociskiem ziemia-powietrze w lipcu 2014 r. samolotu Malaysia Airlines MH17, który znajdował się nad Ukrainą. W katastrofie zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów. Był to lot do Kuala Lumpur z amsterdamskiego lotniska Schiphol.

Dożywocie dla winnych zestrzelenia MH17?

Prokuratorzy argumentują swoje żądania tym, że podejrzani odegrali kluczową rolę w zabezpieczeniu systemu BUK, który miał uderzyć w ukraiński samolot bojowy. Zdaniem śledczych czterech oskarżonych - Rosjanie Siergiej Dubinski, Igor Girkin i Oleg Pułatow oraz Ukrainiec Leonid Charczenko - zajmowało kluczowe stanowiska w grupach rebeliantów walczących na wschodniej Ukrainie.

- Podejrzani zajmowali różne stanowiska, ale ściśle ze sobą współpracowali, aby zestrzelić samolot i dlatego zasługują na tę samą karę - uzasadniła prokuratura. Według prokuratury mężczyźni zamówili instalację rakietową, z pomocą której zestrzelono samolot wykonujący lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zorganizowali transport sprzętu do i z Rosji oraz byli odpowiedzialni za rozmieszczenie broni.

"Przestrzeń powietrzna nie była zamknięta"

Prokuratorzy zaznaczyli, iż sprawcy byli przekonani, iż zestrzelili ukraiński myśliwiec. - Powinni byli jednak wziąć pod uwagę, że mogą zestrzelić cywilną maszynę, bo przestrzeń powietrzna nie była zamknięta dla lotnictwa cywilnego - wskazano.

Stwierdzono, że rozmieszczenie rakiety było zaplanowane i zorganizowane, i że nie ma znaczenia, czy podejrzani popełnili błąd, namierzając samolot pasażerski. W dodatku pod względem prawnym oskarżeni byli cywilami i dlatego nie wolno im było strzelać do żadnego samolotu, zarówno cywilnego, jak i wojskowego.

- Podejrzani zastosowali niszczycielską, zaplanowaną (...) przemoc - mówił prokurator w sądzie w Schiphol.

Oskarżeni przebywają w Rosji

Dowody przedstawione przez śledczych pochodzą z przechwyconych rozmów telefonicznych, zeznań świadków, zdjęć i filmów z transportu rakiety. Ponadto przeprowadzono wiele badań wraku samolotu i ponad wszelką wątpliwość ustalono, że samolot został trafiony pociskiem BUK.

Cała czwórka odmówiła stawienia się w sądzie w Holandii i są sądzeni zaocznie. Podejrzani przebywają w Rosji i jedynie Pułatow był reprezentowany podczas procesu przez prawnika. Wyrok w trwającym od marca 2020 r. procesie zapadnie najwcześniej pod koniec 2022 roku.

Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej