more_horiz
Wiadomości

Świąteczno-noworoczne restrykcje w Portugalii. Restauratorzy zapowiedzieli strajk

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 02:28
Piąta fala pandemii COVID-19 nasila się w Portugalii. Aby powstrzymać wzrost zakażeń koronawirusem, tamtejszy rząd wprowadza restrykcje. Te mają dotyczyć głównie branży gastronomicznej. Wśród przedsiębiorców panuje poczucie krzywdy. W związku z tym restauratorzy zapowiedzieli świąteczno-noworoczny strajk.
W okresie świąteczno-noworocznym kilkuset restauratorów zamierza zamknąć swoje lokale
W okresie świąteczno-noworocznym kilkuset restauratorów zamierza zamknąć swoje lokaleFoto: FooTToo/Shutterstock

We wtorek premier Portugalii António Costa ogłosił nowe restrykcje na okres świąteczno-noworoczny, które - jego zdaniem - mają pomóc w ograniczeniu nasilającej się piątej fali COVID-19.

Nowe przepisy sanitarno-epidemiologiczne

Zgodnie z nowymi przepisami pomiędzy 25 grudnia a 9 stycznia zamknięte zostaną bary oraz dyskoteki, a inne lokale gastronomiczne mają wymagać od uczestników imprez rodzinnych, takich jak śluby i chrzciny, ważnego negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Premier António Costa sprecyzował, że 24 i 25 grudnia, a także pomiędzy 30 grudnia i 1 stycznia bez negatywnego testu nie będzie też można wchodzić do kasyn, restauracji oraz na przyjęcia świąteczno-noworoczne.

Strajk restauratorów

Szef organizacji restauratorów PRO.VAR z Portugalii Daniel Serra poinformował w środę, że w portugalskim sektorze restauracyjnym panuje wśród przedsiębiorców poczucie krzywdy. Wskazał, że nałożony na konsumentów wymóg przedstawienia testu na koronawirusa prawdopodobnie odstraszy klientów.

Serra poinformował, że w okresie świąteczno-noworocznym kilkuset restauratorów zamierza zamknąć swoje lokale.

Dane epidemiologiczne w Portugalii

22 grudnia na konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido podała do publicznej wiadomości, że w Portugalii koronawirusem zakaziło się prawie 9 tys. osób. Jest to najwyższy wynik od lutego.

ZOBACZ TAKŻE: Adam Niedzielski w "Sygnałach dnia"

bf

Zobacz także

Zobacz także