X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szwedzi widzą Rosję jako zagrożenie. Zwiększają gotowość swojej armii

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:26
- Musimy być gotowi do działania w kilku kierunkach, wprowadzone przez nas korekty gotowości obejmują Gotlandię oraz Morze Bałtyckie - powiedział szef sztabu armii Szwecji Micael Byden w związku z aktywnością Rosji w regionie Europy Wschodniej. - Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z różnymi wydarzeniami, nie tylko w naszej najbliższej okolicy - zapewnił głównodowodzący szwedzką armią.
Jesteśmy innymi siłami zbrojnymi niż te w 2013 roku. Mamy inne warunki i musimy być na miejscu tam, gdzie coś się dzieje - powiedział szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden
"Jesteśmy innymi siłami zbrojnymi niż te w 2013 roku. Mamy inne warunki i musimy być na miejscu tam, gdzie coś się dzieje" - powiedział szef sztabu szwedzkiej armii Micael BydenFoto: TT newsagency/ Forum

- Nie siedzimy i nie czekamy, zwiększyliśmy gotowość wojskową w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - oświadczył w wywiadzie dla gazety "Dagens Nyheter" szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden. Według niego szwedzkie wojsko "dostosowało gotowość do panującej sytuacji".

- Robimy więcej i jesteśmy gotowi działać szybciej niż zwykle. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z różnymi wydarzeniami, nie tylko w naszej najbliższej okolicy - zapewnił głównodowodzący szwedzką armią.

Nasilone działania wywiadu i monitoring Bałtyku

Byden przypomniał, że w 2015 roku parlament Szwecji zdecydował o przywróceniu obecności wojska na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie w południowo-wschodniej części kraju. Wysyłano tam dodatkowe oddziały w związku z ćwiczeniami Rosji. Teraz może być podobnie. - Wprowadzone przez nas korekty gotowości obejmują Gotlandię oraz Morze Bałtyckie. Musimy być gotowi do działania w kilku kierunkach - podkreślił.

Jak wymienił Byden, oprócz personalnego wzmocnienia, nasilone zostały działania wywiadowcze, monitoring Bałtyku i przestrzeni powietrznej. Przygotowanie sił powietrznych na wypadek incydentu jest w toku.

"Musimy być tam, gdzie coś się dzieje"

"Dagens Nyheter" przypomina, że w 2013 roku w okresie świąt wielkanocnych rosyjskie bombowce przeprowadziły symulację ataków z bronią atomową na szwedzkie cele na północ od Gotlandii. Wówczas żaden ze szwedzkich myśliwców Gripen nie wystartował, aby odstraszyć Rosjan. - Jesteśmy innymi siłami zbrojnymi niż te w 2013 roku. Mamy inne warunki i musimy być na miejscu tam, gdzie coś się dzieje - zapewnił Byden.

Szef sztabu szwedzkiej armii w ostatnich dniach uczestniczył w spotkaniach z dowództwem obrony USA.

Minister obrony Szwecji: żądania Rosji nie do zaakceptowania

"Waszyngton ostrzega o możliwych atakach Rosji na Ukrainę, która z kolei twierdzi, że u jej granic znajduje się obecnie 122 tys. rosyjskich żołnierzy. Z Moskwy płynie ultimatum, że NATO musi wycofać się z Europy Wschodniej i nie współpracować z takimi krajami jak Finlandia oraz Szwecja" - zaznacza gazeta.

Posłuchaj
00:52 wojsko - cwiczenia - rosja u krain spec jastrzebski .mp3 Na zaanektowanym przez Rosję Krymie rozpoczęły się manewry wojsk desantowych - poinformowało w czwartek radio Echo Moskwy. Według rozgłośni, plan kilkudniowych ćwiczeń zakłada również wykorzystanie poligonów w okolicach Noworosyjska nad Morzem Czarnym. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist rosyjskie żądania wobec NATO określił jako "całkowicie niemożliwe do zaakceptowania". - Oznaczałyby one, że Szwecja nie będzie w stanie prowadzić dotychczasowej polityki bezpieczeństwa - podkreślił Hultqvist.

Szwecja nie należy do NATO, ale współpracuje z Sojuszem oraz z krajami nordyckimi, w tym przede wszystkim z Finlandią.

Czytaj także: 

Obejrzyj też rozmowę z Pawłem Muchą w "Sygnałach dnia": 

mbl

Czytaj także

Jan Piekło: najważniejszym sojusznikiem Ukrainy są teraz USA

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 14:00
- Było tak, że Ukraina stawiała na wsparcie Berlina, wierząc w to, że uda im się osiągnąć pewne cele polityczne związane po pierwsze z perspektywą UE, a po drugie z rozwiązaniem konfliktu w Donbasie. Niestety doznała zawodu na całej linii - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie są sojusznikami, ale wspierają się wobec Zachodu". Dr Lubina o taktyce Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 20:40
- Obu stronom opłaca się wiązać uwagę Zachodu na dwóch kierunkach: Tajwanu i Ukrainy. Chiny i Rosja to państwa, które nie są sojusznikami, ale jednocześnie wspierają się wobec Zachodu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Departament Stanu wzywa do rozejmu

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 02:28
Stany Zjednoczone ponownie apelują do Rosji. Chodzi o wycofanie wojsk rozlokowanych wzdłuż granic z Ukrainą. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wzywa rosyjskie władze, aby "dotrzymały swoich zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska". Rzecznik powitał z zadowoleniem środowego oświadczenie OBWE o gotowości obu stron konfliktu na wschodniej Ukrainie do przestrzegania rozejmu.
rozwiń zwiń