more_horiz
Wiadomości

USA mniej obawiają się omikrona? Biały Dom zniesie zakaz podróży z południowej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 20:03
Jak ogłosił Biały Dom, od 31 grudnia przestaną obowiązywać restrykcje dotyczące przyjazdu do Stanów Zjednoczonych z ośmiu południowoafrykańskich państw. Zakaz podróży został wprowadzony w związku z obawami o rozprzestrzenianie się wariantu omikron koronawirusa.
Od 29 listopada podróżujący niebędącym amerykańskimi obywatelami, którzy przebywali w jednym z ośmiu krajów Afryki zakazano wjazdu na teren USA
Od 29 listopada podróżujący niebędącym amerykańskimi obywatelami, którzy przebywali w jednym z ośmiu krajów Afryki zakazano wjazdu na teren USAFoto: Joni Hanebutt/Shutterstock

Taka decyzja była zalecana przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - przekazał Kevin Munoz z zespołu prasowego Białego Domu.

- Tymczasowy zakaz podróżowania dał naukowcom czas niezbędny na zbadanie nowego (wariantu - przyp. red.) wirusa. Teraz wiemy, że używane przez nas szczepionki działają przeciwko omikronowi, szczególnie gdy podawana jest ich dawka przypominająca - zaznaczył Kevin Munoz.

Od 29 listopada niemal wszystkim podróżnym niebędącym amerykańskimi obywatelami, którzy przebywali ostatnio w RPA, Botswanie, Zimbabwe, Namibii, Lesotho Mozambiku, Malawi czy Eswatini praktycznie zakazano wjazdu na teren USA. Ograniczenie przestanie obowiązywać w nocy z 30 na 31 grudnia br.

Dominujący wariant 

Wariant omikron, który obecnie szerzy się na całym świecie, został wykryty najpierw w krajach południowej AfrykiWiele państw wprowadziło wówczas ograniczenia w podróżowaniu do krajów afrykańskich. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i afrykańskie rządy protestowały przeciwko tym restrykcjom, uznając je za nieskuteczne i niesprawiedliwe.

Obecnie omikron coraz szybciej rozprzestrzenia się w całych USA, infekują się nim również zaszczepione osoby, chociaż większość pacjentów, którzy wymagają leczenia szpitalnego nie przyjęła zastrzyku - informuje agencja AP. Dodaje, że wciąż niewiele wiadomo na temat nowego wariantu koronawirusa, ale w opinii większości badaczy jest on bardziej zaraźliwy niż poprzednie odmiany SARS-CoV-2.

ZOBACZ TAKŻE: Dr Michał Sutkowski w "Sygnałach dnia"

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem