more_horiz
Wiadomości

Legendy i majestat Ziemi Świętej. "Motyw duchowy musi być uwzględniony"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 14:55
- Są atrakcyjniejsze miejsca na świecie. Jeśli już ktoś jedzie do Ziemi Świętej, to motyw duchowy musi być uwzględniony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jerzy Banak, biblista i przewodnik po Izraelu. Gościem audycji była też Iwona Niemyjska, która zdradzała tajemnice i legendy owiewające Ziemię Świętą. 
- Motyw duchowy musi być uwzględniony - powiedział Polskiemu Radiu 24 ks. Jerzy Banak, pytany o powody pielgrzymek do Ziemi Świętej. (nz panorama Betlejem z Bazyliką Narodzenia Pańskiego)
- Motyw duchowy musi być uwzględniony - powiedział Polskiemu Radiu 24 ks. Jerzy Banak, pytany o powody pielgrzymek do Ziemi Świętej. (n/z panorama Betlejem z Bazyliką Narodzenia Pańskiego)Foto: ImageBank4u/ Shutterstock

Odwiedzamy dziś grotę narodzin Jezusa i zaglądamy do Jego żłóbka. Czy dzieje Chrystusa są na tyle pasjonujące dla młodych, by tropić Jego ślady? Co o okolicznościach narodzin mówią nam Ewangelie? Co eksperci podpowiadają nam na temat tamtych wydarzeń i towarzyszących im okoliczności. Jak odnieść się do niezwykłych znaków towarzyszących tym narodzinom: śpiewu aniołów, gwiazdy prowadzącej mędrców. Kim byli świadkowie narodzin, co o nich wiemy? W audycji zastanowimy się również nad tym, czy wiara potrzebuje dowodów.

"Pierwsza jest wiara"

- Bez zainteresowania Chrystusem i wiarą rzadkie byłoby pragnienie, by pojechać do Ziemi Świętej - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jerzy Banak. - Są atrakcyjniejsze miejsca na świecie. Jeśli już ktoś jedzie, to motyw duchowy musi być uwzględniony - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że Izrael jest krajem bardzo multikulturowym i "jeden segment jest chrześcijański, drugi judaistyczny, a trzeci - muzułmański.

To wszystko trzeba jakoś percypować, bo wszystko jest piękne, wielkie i godne poznania. To są korzenie naszej kultury - wskazał ks. Jerzy Banak i zwrócił uwagę, że obcowanie z historycznymi zabytkami z czasów Chrystusa może umacniać wiarę, ale nigdy "nie jest pierwsze". - Pierwsza jest wiara - dodał ks. Banak. 

Szczególne miejsce

O legendach związanych z zabytkami czasów Chrystusa mówiła też w Polskim Radiu 24 Iwona Niemyjska, ekspertka ds. Ziemi Świętej. Wspomniała, że będąc w Bazylice Narodzenia Pańskiego, "koniecznie trzeba odwiedzić Grotę Mleczną".

- Jest kilka legend z nią związanych, jedna z nich mówi o tym, że podczas ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu Maryja zatrzymała się, by nakarmić Pana Jezusa, spadła kropla mleka z piersi i wtedy skała zabarwiła się na biało - mówiła Iwona Niemyjska. Grota jest teraz miejscem pielgrzymek muzułmanek i katoliczek, które modlą się o potomstwo.

Posłuchaj
22:04 OZiemiSwietej--PR24_mp3 2021_12_25-09-08-18.mp3 "Motyw duchowy musi być uwzględniony" - mówi o powodach pielgrzymki do Ziemi Świętej ks. Jerzy Banak (PR24)

Więcej o tajemnicach i sekretach Ziemi Świętej - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: Iwona Niemyjska, ekspertka ds. Ziemi Świętej, ks. Jerzy Banak, biblista, przewodnik po Ziemi Świętej

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 9.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem