more_horiz
Wiadomości

Rozmowy NATO-Rosja. Znamy datę zaproponowaną przez Jensa Stoltenberga

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 22:30
12 stycznia 2022 r. - to propozycja terminu posiedzenia Rady NATO-Rosja, jaką Moskwie zaproponował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Taką informację podała turecka agencja Anadolu, powołując się na źródła w Sojuszu. Rosja ze swej strony nie potwierdziła jeszcze tej daty.
NATO odrzuciło żądania i oskarżenia Rosji ws. rakiet nuklearnych w Europie
NATO odrzuciło żądania i oskarżenia Rosji ws. rakiet nuklearnych w EuropieFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Na 12 stycznia zaplanowano w Brukseli naradę szefów sztabów generalnych sił zbrojnych państw NATO. Agencja dpa, powołując się na służby prasowe Sojuszu, podała, że posiedzenie rady Rosja-NATO rzeczywiście planowane jest na ten sam dzień. Niemniej, daty tej nie potwierdziła jeszcze Rosja.

Wcześniej Stoltenberg zapowiadał, że Sojusz będzie dążyć do konkretnych rozmów z Moskwą na początku przyszłego roku, aby rozwiać obawy związane z działaniami Moskwy wobec Ukrainy.

Potwierdzenie Rosji

Rosja potwierdziła w niedzielę, że otrzymała propozycję NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć obustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie - podała agencja TASS, powołując się na rosyjskie MSZ.

"Otrzymaliśmy już tę ofertę (NATO) i rozważamy ją" – oświadczyło MSZ Rosji. Z kolei wiceprezydent USA Kamala Harris ostrzegła, że Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć na Rosję sankcje, jakich nikt dotąd nie widział.

Spotkanie Rosji z Niemcami

Z kolei doradca kanclerza Niemiec ds. polityki zagranicznej Jens Ploetner i wiceszef administracji prezydenta Rosji Dmitrij Kozak uzgodnili, że spotkają się osobiście na początku stycznia w sprawie obniżenia napięć politycznych związanych z Ukrainą - taką informację podał Reuters, powołując się na źródło w rządzie Niemiec.

Według źródła w niemieckim rządzie szczegóły spotkania zostały omówione w czwartkowej rozmowie telefonicznej pomiędzy nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Strona niemiecka nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie, komentarza odmówił też rzecznik Kozaka.

ZOBACZ TAKŻE: Grzegorz Schetyna w "Salonie Politycznym Trójki" o kryzysie na Wschodzie

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem