X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W tym kraju rozpoczęto już podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:24
W Izraelu przystąpiono do podawania czwartej próbnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Badanie, które zostanie przeprowadzone na grupie 150 osób, ma na celu ocenić skuteczność czwartego zastrzyku oraz jego wpływ na poziom antyciał i liczbę zakażeń. W sumie próbne dawki ma otrzymać 6 000 Izraelczyków.
W Izraelu podają czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19
W Izraelu podają czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19Foto: Shutterstock/Gil Cohen Magen

W szpitalu w Ramat Gan w pobliżu Tel Awiwu rozpoczęto w poniedziałek próbne podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 grupie 150 osób. Badanie ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo drugiej dawki przypominającej a także ocenić skuteczność czwartego zastrzyku oraz jego wpływ na poziom antyciał i liczbę zakażeń.  

W zeszłym tygodniu premier Izraela Naftali Benet ogłosił po konsultacjach z ekspertami, że wszyscy mieszkańcy kraju powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Izrael byłby pierwszym krajem świata oferującym swoim obywatelom czwartą dawkę szczepionki.

Podawanie "drugiej dawki przypominającej" musi zostać jeszcze zaakceptowane przez dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia. Izraelskie media spekulują, że z powodu niewystarczającej liczby danych, może on ograniczyć grupę osób uprawnionych do kolejnej dawki do seniorów powyżej 70. roku życia i usunąć z tej listy personel medyczny.

Badanie skuteczności

Celem rozpoczętego w poniedziałek próbnego podawania czwartej dawki jest zbadanie skuteczności kolejnej dawki w produkowaniu przeciwciał, a także jej bezpieczeństwa. Badanie ma też  "ustalić, czy czwarta dawka jest w ogóle potrzebna" przekazał rzecznik szpitala, w którym wykonywane są zastrzyki. 150-osobowa grupa, która bierze udział w próbach klinicznych składa się w całości z pracowników opieki zdrowotnej.

Izrael był krajem, w którym pierwsza, rozpoczęta rok temu kampania szczepień przebiegała najszybciej - przypomina agencja Reutera. Dodaje, że również w tym państwie, jako jednym z pierwszych, zaobserwowano stopniowy spadek ochrony dawanej przez preparat. Reakcją było uruchomienie programu powszechnych szczepień przypominających.

63 proc. mieszkańców Izraela przyjęło dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19, prawie 45 proc. - trzy dawki. 

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"


es

Czytaj także

Izrael: rozwój pandemii koronawirusa napędzany jest przez osoby niezaszczepione. Jak wyglądają statystki?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 16:00
W Izraelu rozwój pandemii koronawirusa jest obecnie napędzany przez osoby niezaszczepione, które stanowią 10 proc. populacji kraju. Na wtorek z 644 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, 73 proc. było niezaszczepionych - przekazał dziennik "Ha-Arec".
rozwiń zwiń