more_horiz
Wiadomości

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Pekin wprowadza nowe obostrzenia sanitarne

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 15:02
Na niewiele ponad miesiąc przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi stolica Chin zaostrza restrykcje pandemiczne. Władze apelują do mieszkańców o nieopuszczanie Pekinu do czasu zakończenia rozgrywek sportowych, a powrót do miasta możliwy jest wyłącznie z ważnym negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Ponadto Pekińczycy mogą spotykać się z najbliższymi tylko w ograniczonym gronie.
Nowe obostrzenia sanitarne w Pekinie
Nowe obostrzenia sanitarne w PekinieFoto: Graeme Nicol/Shutterstock

W Chinach w ciągu minionej doby zarejestrowano 162 lokalne przypadki zakażeń koronawirusem - to największy dobowy wzrost w tym kraju od 21 miesięcy. W związku z tym stolica zaostrza restrykcje pandemiczne. W kraju wykryto także pierwsze przypadki wariantu omikron, a w 13-milionowym Xi’anie wprowadzono dwutygodniowy lockdown - w trakcie jego trwania wszyscy mieszkańcy muszą pozostać na samoizolacji w domach, a raz na dwa dni mogą otrzymać przepustkę na wyjście z domu po zakupy.

Pekińskie władze apelują do mieszkańców, aby nie opuszczali miasta bez potrzeby. Na razie nie ma oficjalnego zakazu podróżowania, ale powrót do stolicy Chin możliwy jest wyłącznie z ważnym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Do Pekinu na razie nie będą mogły wrócić osoby, które w ciągu 14 dni poprzedzających powrót przebywały w miejscowości z nawet jednym przypadkiem COVID-19. Wprowadzono został także limit osób na świątecznych spotkaniach, które są związane ze zbliżającym się nowym rokiem według kalendarza księżycowego.

Trudna sytuacja epidemiczna w Xi'anie

Władze Pekinu obawiają się, że - tak jak w Xi’anie - może dojść do rozprzestrzenienia się patogenu, ze względu na znacznie większą liczbę podróżnych, sportowców i towarzyszących im delegacji.

Najnowsze ognisko zakażeń w Xi’anie chińskie władze tłumaczą złamaniem zasad bezpieczeństwa w hotelu, w którym kwarantannę odbywali podróżni. Na początku grudnia patogen wykryto tam u kilku osób, które przyleciały z Pakistanu.

Posłuchaj
00:50 11473697_1.mp3 Nowe ograniczenia pandemiczne w Pekinie - relacja Tomasza Sajewicza (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem