more_horiz
Wiadomości

Sąd w Moskwie nakazał likwidację Memoriału. Adwokaci organizacji zapowiedzieli apelację

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:54
Sąd Najwyższy w Rosji nakazał zamknięcie Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał, jednej z największych organizacji humanitarnych w tym kraju. Moskiewska prokuratura argumentowała, że Memoriał złamał przepisy mówiące o konieczności rejestracji "zagranicznych agentów". Dzień wcześniej podobny los spotkał strukturę Memoriału, badającą zbrodnie stalinowskie.
W Moskwie pod sądem zbierali się ludzie, by zaprotestować przeciwko likwidacji Memoriału
W Moskwie pod sądem zbierali się ludzie, by zaprotestować przeciwko likwidacji MemoriałuFoto: shutterstock.com/Elena Rostunova

We wtorek 28 grudnia Sąd Najwyższy zlikwidował strukturę Memoriału, która zajmowała się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich.

W ocenie adwokatów stowarzyszenia - oba procesy są motywowane politycznie.

Jak podało radio Echo Moskwy, po wysłuchaniu wyroku adwokaci organizacji zapowiedzieli apelację.

Nakaz likwidacji całej instytucji

Likwidacji Centrum Obrony Praw Człowieka domagała się moskiewska prokuratura. Oskarżyciele zarzucili obrońcom praw człowieka usprawiedliwianie działalności ekstremistycznej, ponieważ wpisywali na listę więźniów politycznych osoby związane z organizacjami zdelegalizowanymi w Rosji.

W trakcie mów końcowych, prokurator zarzucił działaczom Centrum Obrony Praw Człowieka uczestnictwo w akcjach protestacyjnych, które jak się wyraził - destabilizowały sytuację w kraju. Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm".

Czytaj także:

W odpowiedzi szef Centrum Aleksandr Czerkasow zwrócił uwagę, że prokuratura przedstawiła w sali sądowej rzeczywiste powody likwidacji Memoriału, czym udowodniła, że te oficjalne były tylko pretekstem do złożenia wniosku likwidacyjnego.

W ocenie adwokatów reprezentujących Memoriał, wnioski o likwidację poszczególnych struktur stowarzyszenia mają charakter polityczny i ani prokuratura, ani sąd nie działają samodzielnie.

Posłuchaj
00:50 11476084_1.mp3 W trakcie mów końcowych, prokurator zarzucił działaczom Centrum Obrony Praw Człowieka uczestnictwo w akcjach protestacyjnych, które jak się wyraził - destabilizowały sytuację w kraju. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR) 

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem