more_horiz
Wiadomości

Zobacz, gdzie jest już 2022 rok. Pierwsze kraje świętują

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 13:22
Pierwsze kraje świętują nadejście roku 2022. Najwcześniej, o godzinie 11 czasu obowiązującego w Polsce, Nowy Rok witali hucznie mieszkańcy wschodniej części Kiribati i Samoa.
Pierwsze kraje świętują nadejście roku 2022.
Pierwsze kraje świętują nadejście roku 2022.Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS

Godzinę później Nowy Rok uczczono również w Nowej Zelandii, Fidżi, Tuvalu, na Wyspach Marshalla oraz na rosyjskiej Kamczatce. O 14 czasu środkowoeuropejskiego Nowy Rok przywitali mieszkańcy wschodniego wybrzeża Australii i Nowej Gwinei.

Najpóźniej zmiana daty nastąpi również na Oceanie Spokojnym. 11 godzin po polskim Sylwestrze, świętować będą Polinezja Francuska oraz Hawaje.

Czytaj także:

Geneza świętowania

Świętowanie sylwestra 31 grudnia związane jest z przepowiednią, wedle której świat miał się skończyć w nocy z 31 grudnia 999 roku na 1 stycznia 1000 roku. Ludzie, uradowani, że do kresu nie doszło, wyszli na ulicę, by się bawić.

Wcześniej również celebrowano nowy rok, ale nie było wyznaczonej jednej, konkretnej daty - Egipcjanie zabawę zaczynali pod koniec września, gdy wylewał Nil, Celtowie - zaraz po zbiorach, a Babilończycy rozpoczynali huczną zabawę trzy dni po tym, jak kapłan spoliczkował ich króla w symbolicznej ceremonii.

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem