Cztery przypadki na sekundę. Omikron złamał barierę 2 mln zakażeń tygodniowo w USA
Liczba nowych zakażeń koronawirusem, po raz pierwszy od początku pandemii, wyniosła ponad 2 mln tygodniowo - informuje "USA Today". To czterech nowych zakażonych na sekundę - wylicza gazeta
2021-12-31, 19:45
Jak precyzuje gazeta, 2,49 mln przypadków koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia wymazało poprzedni rekord - 1,7 mln, który miał miejsce między 3 a 9 stycznia 2021 roku. Dziennik zwraca uwagę, że dla porównania, w całym listopadzie było 2,55 mln infekcji.
Wszystko przez omikron
W czwartek w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 647 067 mln nowych przypadków. Ponad 2 mln zanotowano w ciągu ostatnich czterech dni.
Nasilenie pandemii przypisuje się nowemu wariantowi koronawirus - omikronowi. - Z obydwoma infekującymi ludzi wariantami, omikron i delta, Stany Zjednoczone nawiedza obecnie średnio około 356 tys. przypadków dziennie. Jest to ponad cztery przypadki co sekundę - wyliczył dziennik.
Co dziesiąte hrabstwo z rekordem zakażeń
W czwartek rekordową liczbę zakażeń zgłosiło 16 stanów: Kolorado, Connecticut, Delaware, Floryda, Georgia, Hawaje, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Wirginia i Waszyngton. W ciągu siedmiu dni, kończąc na czwartku, jedno na 10 hrabstw odnotowało tam rekordową liczbę przypadków koronawirusa.
REKLAMA
"USA Today” podaje jednocześnie, że na całym świecie liczba zachorowań wzrosła w ciągu tygodnia o 61 proc. w stosunku do poprzedniego. Jest to niemal 14 przypadków na sekundę. W ciągu zaledwie dwóch tygodni liczba zachorowań na świecie wzrosła prawie dwukrotnie.
Bardziej zakaźny, ale mniej poważny
"Tygodniowa liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych nie zbliża się jednak do rekordowego poziomu. Najwięcej zgonów w jednym tygodniu, 23 415, odnotowano od 10 do 16 stycznia tego roku. W minionym tygodniu było ich 10 823. Stosunkowo niska liczba zgonów w przeciwieństwie do wysokiej liczby przypadków koronawirusa może potwierdzać wczesne dowody na to, że omikron jest bardziej zakaźny, ale mniej poważny" - uważa amerykańska gazeta.
Czytaj także:
- Koronawirus na świecie. Eksperci: szczepionki najlepszym narzędziem walki
- "Bezpieczeństwo Polaków nie może być częścią politycznych rozgrywek". Premier o walce z pandemią
- Pracodawcy będą mieć możliwość testowania pracowników. MZ: to rozwiązanie kompromisowe
mbl
REKLAMA